Nie musisz wydłubywać ości, bo prawie ich nie ma. Choć jest smaczna i zdrowa, Polacy ignorują w sklepie
Kergulena ceniona jest za wyjątkowo soczyste mięso i unikatowy smak. Należy do najsmaczniejszych i najczystszych ryb na świecie, przez co doskonale znana jest szefom kuchni. Rybę tę można nabyć również w Polsce, ale rzadko sięgamy po ten okaz.
06.08.2024 09:20
Zaletą kerguleny jest to, że nie zawiera ości, a jej kręgosłup bezproblemowo odchodzi od mięsa. Dzięki temu ryba ta sprawdzi się świetnie w diecie dzieci i seniorów, a także osób, które w obawie przed zadławieniem ością nie jedzą ryb. To jednak niejedyny powód, dla którego warto sięgać po kergulenę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kergulena - co to za ryba? Gdzie ją kupić?
Kergulena często pojawia się w menu nadmorskich smażalni, podkreślmy jednak, że nie jest ona poławiana w Morzu Bałtyckim. Kergulena żyje w Południowym Atlantyku i Pacyfiku w wodach subantarktycznych. Żyje na głębokości do 700 m, w pobliżu dna. Obecnie głównym krajem poławiającym tę rybę jest Chile, natomiast większość ryb w Europie sprzedaje Hiszpania.
Niegdyś kergulena była poławiana masowo, z czasem jednak ilości połowowe zostały zredukowane. Ze względu na ograniczoną podaż cena ryby wzrosła. W Polsce kergulenę kupimy w dobrze zaopatrzonych sklepach rybnych i supermarketach. Najczęściej sprzedawana jest w formie mrożonej, a także rybnych przetworów, a niekiedy można trafić na świeżą tuszkę. Cena kerguleny sięga 100 zł za kilogram.
Zobacz także
Czy kergulena jest zdrowa?
Kerguelna charakteryzuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Jest też niskokaloryczna - 100 g kerguleny dostarcza zaledwie 42 kcal. Wysoka zawartość białka oraz niska tłuszczu to kolejne powody, dla których warto sięgać po tę rybę. Należy również wspomnieć, że kergulena to cenne źródło witaminy D, a także witaminy D, cynku, wapnia i żelaza.
Jak przyrządzić kergulenę?
Kergulena to jedna z najsmaczniejszych i najczystszych ryb na świecie. Ma soczyste, smaczne mięso pozbawione ości, a jak kręgosłup łatwo odchodzi od tuszy. Będzie więc dobrym uzupełnieniem diety osób, które nie jedzą ryb w obawie przed zadławieniem ością, a także dzieci i seniorów. Kergulena jest również łatwa do przyrządzenia. Ze względu na delikatne mięso i unikatowy smak, zaleca się pieczenie kerguleny jedynie z dodatkiem soli, soku z cytryny i świeżych ziół. Rybę można również usmażyć pod wcześniejszym obtoczeniu w mące.
Kergulena smażona. Przepis
Składniki:
- 500 g kerguleny,
- jedna cytryna,
- 2 łyżki mąki,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- sól, pieprz,
- oliwa,
- posiekana pietruszka.
Przygotowanie:
- Tuszki kerguleny oprósz solą i pieprzem, a następnie obtocz w mące i usmaż na oliwie.
- Po 3 minutach smażenia dodaj masło. Smaż całość, aż ryba uzyska złoty kolor.
- Gotową oprósz natką pietruszki i podawaj z cząstkami cytryny.