PrzepisProste przepisyNie napracujesz się. Domowy pasztet w prostym przepisie

Nie napracujesz się. Domowy pasztet w prostym przepisie

Pasztet był specjalnością kuchni staropolskiej. Dziś ten mięsny rarytas pojawia się na świątecznym stole. Nie ma co ukrywać, jego przygotowanie wymaga trochę pracy. Mamy kilka wskazówek, które to ułatwią i naprawdę łatwy przepis. Ten pasztet wyjdzie nawet początkującym.

Domowy pasztet nie ma sobie równych.
Domowy pasztet nie ma sobie równych.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.11.2024 08:04

Pasztet, od lat uchodzi za klasyczne danie świąteczne i wciąż cieszy się niezmienną popularnością. W wielu domach przygotowuje się go zarówno na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc. Choć w sklepach wybór pasztetów jest duży, to jednak ten zrobiony samodzielnie ma niepowtarzalny smak. Jego przygotowanie nie jest takie proste, ale mamy sprawdzony przepis, nawet dla początkujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby pasztet był wyśmienity...

Podstawą sukcesu jest dokładne napowietrzenie mięsa, co nadaje pasztetowi lekkości i delikatności. Dlatego składniki muszą być bardzo dokładnie wymieszane, masa wyrobiona. Duże znaczenie ma także mięso i jego ilość. Podczas zakupów należy pamiętać o zakupie odpowiedniej ilości składników. Gdy chcesz upiec dwie duże, podłużne blaszki pasztetu potrzebujesz:

  • dwa i pół kilograma mięsa, w tym po pół kilograma łopatki, wołowiny, karkówki, wątróbki drobiowej i podgardla lub tłustego boczku. Można także użyć mięsa drobiowego. Ważne, aby połowa z tego była tłusta.
  • dziesięć jajek,
  • opcjonalnie namoczone bułki (dwie kajzerki lub jedna półbagietka),
  • przyprawy: sól, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, gotowa jarzynka, cukier, liść laurowy i ziele angielskie.

Mięso powinno być gotowane z liściem laurowym i zielem angielskim aż do miękkości, co można zrobić dzień przed pieczeniem. Wątróbka powinna zostać oczyszczona i sparzona, a następnie odstawiona do ostygnięcia.

Jak piec pasztet?

Po schłodzeniu wszystkie składniki, w tym powstała galareta oraz odsączona bułka, powinny być zmielone dwukrotnie lub raz na drobnych oczkach. Dodaje się również dziesięć żółtek i przyprawy, po czym całość trzeba dobrze wymieszać i napowietrzyć. Na końcu do masy dodaje się ubitą na sztywno pianę z białek, mieszając delikatnie.

Gotową masę wlewamy do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Piekarnik należy nagrzać do 180 stopni Celsjusza, a pasztet pieczemy przez około 60-70 minut. Sprawdzamy jego gotowość przy pomocy patyczka, podobnie jak w przypadku biszkoptu. Kiedy jest suchy, pasztet jest gotowy do wyjęcia. Należy pozostawić go do ostygnięcia w otwartych drzwiach piekarnika lub wyjąć na zewnątrz. Z foremek wyjmujemy dopiero po całkowitym wystygnięciu.

Domowy pasztet doskonale komponuje się z sałatką jarzynową czy sosem tatarskim. Można go również serwować z chrzanem lub ćwikłą. Aby zachować świeżość i wilgotność pasztetu przez kilka dni, warto przechowywać go w lodówce, zawiniętego w nowy papier do pieczenia. To prosty sposób na cieszenie się domowym wyrobem przez dłuższy czas.

Wybrane dla Ciebie