Nie wszyscy powinni jeść grzyby. Kiedy lepiej tego nie robić?
Grzyby mają niepowtarzalny smak. Jednak nie każdy może się nim cieszyć do woli. Podpowiadamy, kiedy grzyby są niewskazane, a czasami wręcz zabronione w diecie. Warto o tym pamiętać.
02.10.2024 19:05
Bardzo lubimy zbierać grzyby, a co za tym idzie także je jeść. Przygotowujemy je od razu po zbiorach - suszymy lub marynujemy. Kiedyś uważano, że grzyby nie mają wielu wartości odżywczych. Dziś są doceniane i często nazywane "mięsem z lasu". Są dobrym źródłem błonnika, antyoksydantów, potasu, białka, wapnia, żelaza, fosforu oraz witamin z grupy B. Sporo plusów, a minusy? Są ciężkostrawne. Po zjedzeniu długo zalegają w żołądku, mogą wywołać dolegliwości trawienne. Często trzeba z nich zrezygnować lub je ograniczać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto nie powinien jeść grzybów?
- Dzieci. Ich układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy, dlatego jedzenie grzybów może powodować problemy trawienne. Grzyby zaleca się po 12. roku życia.
- Osoby starsze. Na tym etapie życia żołądek jest bardziej wrażliwy, zdarzają się problem z wątrobą, co sprawia, że grzyby są niewskazane w diecie seniorów.
- Kobiety w ciąży. Kiedyś uważano, że są całkowicie zabronione. Teraz dietetycy doceniają walory odżywcze grzybów i nie zabraniają ich jeść. Radzą tylko zrezygnować z nich przy nasilonych mdłościach czy zgadze, bo grzyby są ciężkostrawne. Zawsze jednak grzyby muszą być ze sprawdzonych źródeł i po obróbce termicznej. Podobne wskazania dotyczą kobiet karmiących piersią.
Przeciwwskazania przy chorobach
- Problemy z układem pokarmowym. Grzyby są nie tylko ciężkostrawne, ale też zawierają składniki, które mogą mieć zły wpływ na funkcjonowanie jelit.
- Choroby wątroby, nerek, trzustki oraz woreczka żółciowego. Te organy są nadmiernie obciążone po spożyciu grzybów. W dodatku grzyby są często smażone, co jeszcze utrudnia trawienie.
- Uczulania na grzyby. Nie są częste, ale mogą się przytrafić. Objawiają się wysypkami, problemami z oddychaniem.
Gotuj lub duś
To, jak będziemy czuć się po zjedzeniu grzybów, w dużej mierze zależy też od tego, jak zostały one przygotowane. Smażone są bardziej kaloryczne, bo chłoną tłuszcz i trudniej je strawić. Grzyby korzystniej dusić lub ugotować, dzięki temu problemy z układem pokarmowym nie będą grozić. Polecamy na przykład zupę na świeżych grzybach. Lepiej też nie łączyć grzybów z innymi ciężkostrawnymi produktami, a zwłaszcza z alkoholem.