PoradyDokucza Ci zgaga? Wypij tę miksturę, a szybko poczujesz ulgę

Dokucza Ci zgaga? Wypij tę miksturę, a szybko poczujesz ulgę

Mleko migdałowe w szklande
Mleko migdałowe w szklande
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.09.2024 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy męczy cię zgaga, wcale nie musisz od razu sięgać po medykamenty z apteki. Pomocne są domowe sposoby, a konkretnie napoje, które można sobie zaserwować, a nieprzyjemne objawy ustąpią.

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, której większość z nas doświadczyła przynajmniej raz. Pieczenie w przełyku, uczucie kwasu i dyskomfort - to jej typowe objawy. Gdy dokucza sporadycznie, sprawdzą się domowe sposoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piecze, pali, boli - znasz te objawy?

Zgaga to uczucie pieczenia, które najczęściej zaczyna się za mostkiem i może przesuwać się w górę przełyku. To nieprzyjemna dolegliwość, którą wywołuje cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Można odczuwać ją jako palenie w klatce piersiowej, któremu towarzyszy kwaśny smak w ustach.

Zgaga powstaje najczęściej na skutek osłabienia dolnego zwieracza przełyku, co umożliwia cofanie się kwasu żołądkowego. Do głównych przyczyn zaliczamy otyłość, ciążę, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także spożywanie dużej ilości tłustych i pikantnych potraw. Warto również zwrócić uwagę na stres, który może przyczyniać się do nasilenia objawów zgagi.

Jak uniknąć zgagi?

Nie tylko styl życia, ale także niektóre leki mogą przyczyniać się do powstawania zgagi. Do czynników sprzyjających zaliczamy również dietę bogatą w produkty przetworzone, gazowane napoje, czekoladę, kawę oraz dania smażone. Spożywanie obfitych posiłków tuż przed snem to kolejna częsta przyczyna zgagi.

Zgaga objawia się piekącym bólem w klatce piersiowej, który może nasilać się po jedzeniu lub w pozycji leżącej. Ból ten często promieniuje do gardła i może towarzyszyć mu nieprzyjemny, kwaśny posmak. W niektórych przypadkach zgaga może prowadzić do przewlekłego kaszlu lub chrypki.

Pomocne sposoby na zgagę

Jeżeli zgaga występuje sporadycznie, najczęściej w wyniku przejedzenia, nie powinna budzić większych obaw. Wtedy sprawdzą się domowe sposoby, które złagodzą pieczenie.

Herbaty ziołowe. Powinny zawierać rumianek, lukrecje, wiąz czerwony, imbir lub korzeń prawoślazu.

Soki z owoców i warzyw. Chodzi o takie o niskiej kwasowości, ponieważ często zawierają naturalne związki, które mogą zmniejszać refluks. Do tego rodzaju owoców i warzyw zaliczamy np. aloes, seler, marchew, melon miodowy, kapustę, a także buraka, arbuz, szpinak, ogórka lub gruszkę.

Mleko roślinne. Migdałowe, sojowe czy owsiane mogą pomóc zneutralizować kwas żołądkowy.

Woda. Ma dobry wpływ na trawienie i ruchliwość pokarmu z żołądka do jelita cienkiego. To z kolei powinno zmniejszyć objawy zgagi.

Woda kokosowa. To dobre źródło elektrolitów, takich jak potas. Wspomaga również równowagę pH w organizmie, co jest kluczowe w radzeniu sobie ze zgagą.