Pijesz wodę gazowaną w upały? Takie mogą być skutki, a nie każdy ma świadomość
Czy woda gazowana szkodzi? Czy powoduje przyrost obwodu brzucha? Choć napój ten jest znany już od XVIII wieku, wciąż krążą wokół niego liczne mity. Co w rzeczywistości kryje się za wodą gazowaną i jaki jest jej wpływ na zdrowie?
22.07.2024 12:28
Woda gazowana to nic innego jak woda mineralna lub źródlana, do której pod ciśnieniem dodano dwutlenek węgla. Dla wielu osób jest to ulubiona forma nawodnienia, z kolei inni twierdzą, że jej spożywanie jest niekorzystne dla zdrowia – niszczy szkliwo zębów i powoduje problemy żołądkowe. Jak jest naprawdę?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto pić wodę gazowaną?
U zdrowej osoby woda gazowana nie powinna wywoływać żadnych problemów zdrowotnych. Obecność dwutlenku węgla nie jest szkodliwa, wręcz przeciwnie – może przynieść pewne korzyści, m.in. sprawia, że woda dłużej zachowuje świeżość. Ponadto woda gazowana może okazać się dobrym wyborem podczas upałów. Dobrze gasi pragnienie, jest orzeźwiająca, a to ze względu na uczucie musowania na języku i podniebieniu. Co istotne, szybciej wchłania się do organizmu, dlatego polecana jest nie tylko podczas upałów, ale również w trakcie wysiłku fizycznego.
Woda gazowana – podobnie jak mineralna czy źródlana bez gazu – jest skuteczna w nawadnianiu organizmu, co jest jedną z kluczowych funkcji wody. Dzieje się tak za sprawą bąbelków, które zwiększają uczucie pełności w żołądku, jednak nie przyczyniają się do trwałego powiększenia obwodu brzucha. Co więcej, woda gazowana może wspomagać trawienie i łagodzić zaparcia.
Zobacz także
Woda gazowana, zwłaszcza ta bez dodatków, nie zawiera kalorii, co czyni ją świetnym wyborem dla osób dbających o linię. Może być zdrową alternatywą dla słodzonych napojów gazowanych, pomagając w redukcji spożycia cukru. Warto dodać, że woda gazowana nie niszczy szkliwa zębów – robią to napoje gazowane z cukrem, natomiast naturalna woda gazowana jest znacznie mniej kwasowa i nie powinna powodować szkód.
Woda gazowana: kto nie powinien po nią sięgać?
Osoby cierpiące na pewne dolegliwości powinny zachować ostrożność przy spożywaniu wody gazowanej. Osoby z chorobą refluksową przełyku mogą doświadczać nasilenia objawów po jej spożyciu, a osoby z wrażliwymi jelitami mogą cierpieć na zwiększone wzdęcia i dyskomfort.
Inne przeciwwskazania do picia wody gazowanej to: wrzody żołądka, nawracające bóle żołądka, przewlekła obturacyjna choroba płuc, problemy z gardłem lub krtanią, a także nadciśnienie tętnicze.