Kulinarna Stolica PolskiPodają ją na Pomorzu Zachodnim. Sprawdzi się podczas upałów

Podają ją na Pomorzu Zachodnim. Sprawdzi się podczas upałów

Planujesz urlop na Pomorzu Zachodnim? Będąc na miejscu, koniecznie spróbuj herbatki rekowskiej, którą podaje się w okolicznych agroturystykach i restauracjach. Sprawdzi się podczas upałów, jak i chłodnych, deszczowych dni.

Jak przygotować herbatkę rekowską?
Jak przygotować herbatkę rekowską?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FotoHelin

06.07.2024 | aktual.: 31.08.2024 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polanów znajduje się we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. To niewielkie, malownicze i górzyste miasto, które otoczone jest przez piękne i czyste jeziora. W lokalnej kuchni nie brakuje ryb, ale też świeżych ziół.

W sezonie wykorzystuje się je do przygotowania herbatki rekowskiej, która bazuje na własnoręcznie wyhodowanych i zebranych ziołach. Napar podawany jest w lokalnych restauracjach i agroturystykach. Jednak z łatwością przygotujesz go też w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak smakuje Pomorze Zachodnie?

Pomorze Zachodnie to malowniczy region z dostępem do morza i wielu jezior. Nic więc dziwnego, że w sezonie jest tak chętnie oblegany przez turystów spragnionych kontaktu z naturą. Stolicą województwa jest Szczecin, który słynie z bogatej historii oraz kilku lokalnych specjałów, takich jak paprykarz czy pasztecik szczeciński.

W pozostałych miastach serwuje się przede wszystkim ryby w każdej możliwej postaci — pieczonej, smażonej czy wędzonej. Mieszkańcy regionu specjalizują się też w produkcji nabiału oraztarget="_blank"> kiszonek. Ogórek kołobrzeski został wpisany na listę produktów tradycyjnych. A co z napojami? Zachodniopomorskie słynie z pysznych nalewek i ziołowych naparów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu herbatka rekowska, która podawana jest w agroturystykach i restauracjach.

To prosty, ziołowy napar przygotowywany na bazie własnoręcznie wyhodowanych i zebranych ziół, takich jak melisa cytrynowa, dziurawiec czy nagietek. Po zaparzeniu dodaje się do nich soku z cytryny i miodu z lokalnej pasieki. Dzięki temu herbata zyskuje ciekawego, intensywnie cytrynowego aromatu. Napój sprawdzi się zarówno podczas ciepłych, jak i chłodnych dni. Z łatwością przygotujesz go w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zioła. Mogą być suszone, choć najlepsze są świeże.

Herbatka rekowska — przepis

Składniki:

  • 2 łyżki suszonego ziela dziurawca,
  • 2 łyżki płatków nagietka,
  • kilkanaście listków melisy lekarskiej,
  • sok z połowy cytryny,
  • 4 łyżki miodu.

Przygotowanie:

  1. Wyjmij dzbanek. Umieść w nim dziurawiec i nagietek, a także umyte i osuszone liście melisy. Zalej je 2 litrami wrzątku i parz je przez kwadrans.
  2. Po 15 minutach dodaj sok z cytryny oraz miód. Dokładnie wymieszaj całość. Napar smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.