To najlepsze zioło na odchudzanie. Dodaj do sałatki lub zrób napar
To nie tylko ozdoba ogrodu, ale też dekoracyjny element sałatek, kanapek czy zup. Nasiona marynuje się, tworząc przysmak przypominający kapary, a liście można smażyć jak szpinak. Nasturcja, bo o niej mowa, to produkt o szalenie szerokim zastosowaniu w kuchni. Wśród właściwości, jakimi się cechuje, specjaliści wymieniają m.in. jej wpływ na odchudzanie.
25.06.2024 11:19
O tym, że nasturcja to najlepsze zioło na odchudzanie, wspomniała w swoich mediach społecznościowych Ewa Kozioł, dyplomowana zielarka i propagatorka zdrowego trybu życia. Ewa Kozioł w mediach działa jako blogerka ("Zielony Zagonek"), publikuje również treści w kanałach społecznościowych. W jednym z nich poruszyła temat wpływu nasturcji na odchudzanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasturcja na odchudzanie
Zielarka Ewa Kozioł zdradza, że nasturcja jest niezwykle pomocna w walce z nadwagą. Jej liście oraz kwiaty są bogate w składniki, które wspomagają proces odchudzania. Jak zaznacza, wodne wyciągi z suszonych liści i kwiatów tej rośliny mają pozytywny wpływ na nasz układ trawienny. Ponadto nasturcja pomaga w regulacji rytmu wypróżnień, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego metabolizmu. Dodatkowo roślina ta zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej. Co więcej, nasturcja jest w stanie złagodzić uczucie ciężkości, które często towarzyszy nam po spożyciu obfitego posiłku.
Nasturcja jest rośliną bogatą w glukozynolaty, które są organicznymi związkami siarki. Te związki mają zdolność stymulowania trawienia, co przyspiesza przemianę materii. Ale to nie wszystko - glukozynolaty wykazują również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu mogą pomóc w walce z infekcjami układu moczowego, gardła, płuc i skóry. W składzie nasturcji znajdują się również związki, które mają potencjał obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL) we krwi. To z kolei może przyczynić się do utrzymania zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Ewa Kozioł zaleca przygotowanie naparu z nasturcji. Proces jest niezwykle prosty: wystarczy zebrać 2 łyżki świeżych liści lub kwiatów nasturcji (lub jedną łyżkę suszonych), a następnie zalać je szklanką przegotowanej, gorącej wody. Napar należy przykryć i odstawić na około 15 minut, aby składniki aktywne mogły się wydobyć. Kiedy napar ostygnie, można dosłodzić go miodem do smaku.
Zastosowanie nasturcji w kuchni
Nasturcja kwitnie zwykle od czerwca do września. Jej kwiaty są jadalne, mają lekko pikantny smak. Zwykle kwiatów nasturcji używa się do dekorowania potraw, zwłaszcza sałatek i zup. Nasturcja dodaje wyrazistości potrawom oraz ubarwia je swoimi kolorowymi płatkami. Poza kwiatami jadalne są również liście nasturcji. To najpopularniejsza jadalna część tej rośliny. Liście nasturcji również mają pikantny smak. Zwykle jada się je w formie dodatku do potraw na surowo, można je jednak przyrządzać na patelni jak szpinak.
Na końcu warto wspomnieć o nasionach nasturcji, które również są jadalne. Mają intensywny smak i zwykle stosuje się je w formie ususzonej jako przyprawy. Warto wiedzieć, że nasiona nasturcji można marynować. Tak przygotowane przypominają w smaku kapary.