Podium zdominowali Azjaci, ale Polacy nie mają powodów do wstydu. Pierogi w światowym rankingu
Taste Atlas to internetowy spis najsmaczniejszych lokalnych dań z całego świata. Właśnie opublikowano najnowszy ranking, który został zdominowany przez kuchnię azjatycką. Polska nie ma powodów do wstydu, bowiem jedno z rodzimych dań znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu.
11.04.2024 16:22
Kuchnia polska to mieszanka wielu smaków i kultur. Rodzime potrawy są cenione na całym świecie. Turyści z całego świata zjeżdżają się do Polski, żeby spróbować żurku czy słynnych pierogów ruskich.
Taste Atlas to internetowy ranking najsmaczniejszych potraw z całego świata. Pod koniec roku na stronie pojawia się ranking najlepiej ocenionych dań. W ubiegłym roku ranking został zdetronizowany przez kuchnię azjatycką, jednak w pierwszej dziesiątce znalazł się też polski akcent. Jakie polskie danie znalazło się w rankingu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie danie w pierwszej dziesiątce światowego rankingu
Taste Atlas to nieoficjalna encyklopedia potraw z całego świata. Tworzą ją internauci. Pod koniec roku na stronie pojawia się ranking stu najlepiej ocenionych dań, jednak w ciągu roku pojawiają się też inne rankingi dotyczące najlepszych ciast, zup, mięs czy klusek.
Od lat ranking zdominowany jest przez dania kuchni azjatyckiej, jednak nie zabrakło w nim polskich akcentów. Internauci wysoko ocenili polskie pierogi, żurek, bigos, gołąbki, babkę, gulasz czy sernik.
Ostatni ranking dotyczył najlepszych pierogów i klusek. Mogłoby wydawać się, że to danie typowo polskie, jednak w każdym kraju serwuje się je w nieco inny sposób. Ravioli to włoska wariacja na temat pierogów, zaś wontony to jedno z ulubionych dań Azjatów.
Polskie pierogi wyprzedziły baozi
Na pierwszym miejscu znalazły się siomay. To rybne pierożki gotowane na parze z warzywami, które oblewa się intensywnym sosem orzechowym. Danie przyrządza się w Indonezji. Drugie miejsce zajęły chińskie guo tie, czyli pierogi nadziewane mieloną wieprzowiną z dodatkiem kapusty i imbiru. Ostatnie miejsce na podium zajmują tangbao. To pierożki na parze nadziane mięsem z dodatkiem galarety, która w trakcie gotowania zamienia się w rosół.
W pierwszej dziesiątce znajdują się azjatyckie wersje pierogów, nie licząc szóstego miejsca, które przypadło polskim pierogom. "Pierogi mogą być słodkie i pikantne, a najczęstsze nadzienia to mięso mielone, grzyby, ser, cebula, ziemniaki i kapusta kiszona. Wersje słodkie często zawierają truskawki czy jagody" - czytamy na portalu.
To niejedyne polskie danie, które znalazło się w zestawieniu. W drugiej połowie listy znalazły się także kluski śląskie, kopytka, pierogi leniwe czy regionalne kartacze.
Źródło: TVN 24