NewsyPolscy naukowcy stworzyli parówkę z ziemniaka. Pachnie i smakuje jak mięsna

Polscy naukowcy stworzyli parówkę z ziemniaka. Pachnie i smakuje jak mięsna

Rynek wegańskich zamienników w Polsce coraz bardziej się rozrasta, a i w sklepach bez większych problemów można znaleźć te produkty. Naukowcy nie ustają jednak w działaniach, by opracować kolejne receptury. Tak właśnie powstała parówka z ziemniaka.

Parówka z ziemniaków - Pyszności
Parówka z ziemniaków - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva

22.10.2024 09:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Parówka z ziemniaków brzmi jak żart, ale tak naprawdę to realny projekt. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykorzystali sok z ziemniaków do produkcji zamienników mięsa. Kilkuletnie badania pozwoliły im na stworzenie parówek, gyrosa oraz burgera, którym zajadać się mogą nawet weganie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nietypowa metamorfoza ziemniaka

Wiele osób popuka się w czoło, bo ziemniaki zamienić można co najwyżej we frytki. Przy połączeniu naukowej wiedzy i otwartego umysłu można stworzyć jednak coś zupełnie innego.

- Stworzyliśmy trzy produkty, które w dużej mierze składają się z białka ziemniaczanego. To parówka, gyros i burger. Wszystkie te produkty są już opracowane i przebadane - mówi dr hab. Przemysław Kowalczewski z wydziału nauk o żywności UP w rozmowie z tvn24.pl

Podstawowym składnikiem każdego z tych produktów jest ziemniak, a dokładniej – sok ziemniaczany. Ten wybór nie był przypadkowy. Naukowców motywowały zarówno kwestie zdrowotne, jak i troska o środowisko naturalne.

Parówki mogą być elementem zdrowej diety
Parówki mogą być elementem zdrowej diety © Canva | Yana Gayvoronskaya

Zdrowe zamienniki mięsa

Sok z ziemniaków najczęściej traktowany jest jako odpad, w tym przypadku odgrywa jednak ważną rolę. Zamienniki opracowane przez naukowców z Poznania nie tylko smakują podobnie do mięsa, ale przełamują również panujące do tej pory przekonanie, że to tylko bezwartościowy produkt w diecie. Badania prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym wskazują na to, że sok ziemniaczany zawiera substancje o potencjale leczniczym, które mogą łagodzić stany zapalne jelit, a nawet hamować rozwój nowotworów.

dr Przemysław Kowalczewski
dr Przemysław Kowalczewski© Facebook | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Wymieszaliśmy kilka różnych białek, kilka różnych olejów roślinnych, tak żebyśmy faktycznie mieli wszystko ładnie zbilansowane. Tak jak zalecają żywieniowcy dla przeciętnego Polaka, czyli kwasy tłuszczowe o odpowiednich stosunkach, wysokiej jakości strawne białko z wysokim poziomem niezbędnych aminokwasów - mówi dr hab. Przemysław Kowalczewski

Dzięki temu zrobić można będzie zdrowego hot doga czy hamburgera - skorzystają na tym nie tylko weganie. Pozostaje tylko czekać, aż do naukowców zgłosi się producent chętny, by wykupić od nich patenty i technologię.

newsywegańskie kiełbaskiwegańskie zamienniki