Popisowe ciasto teściowej. Bije na głowę nawet dojrzewający piernik
Na ten wypiek wiele osób w mojej rodzinie czeka cały rok. Przygotowanie kilku miodowych blatów wymaga czasu, więc nic dziwnego, że ciasto jest pieczone tylko na specjalne okazje. Jednak trud zawsze zostaje doceniony, bo słodkie i kruche placki smakują niebywale przełożone powidłami śliwkowymi i kremem grysikowym. Całość wieńczy polewa z roztopionej czekolady.
Nie tylko piernik jest symbolicznie powiązany z tradycją Bożego Narodzenia. Również placki przygotowywane na miodzie miały zapewnić zdrowie całej rodzinie. W wielu domach to właśnie miodownik jest gwiazdą świątecznego stołu. Ciasto nabiera smaku dopiero na drugi dzień, więc nie czekaj z wypiekiem na ostatnią chwilę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd pochodzi przepis na miodownik?
Trudno prześledzić dokładną historię tego wypieku, ponieważ tradycja dodawania miodu do ciasta znana była już w starożytnym Rzymie. W średniowieczu wypiekano placki na miodzie w różnych zakątkach Europy. Istnieją też przesłanki, że przepis ma korzenie ormiańskie.
Najstarszy polski miodownik pochodzi z Jaszczowa w województwie lubelskim. W postaci placków przekładanych kremem znany jest na terenie Czech i Ukrainy. Występuje pod różnymi nazwami, także jako stefanka, marlenka lub królewiec.
Jak zrobić miodownik z powidłami i kremem z kaszy manny?
W pierwszym kroku musisz przygotować placki. Wystarczą 3, ale jeśli chcesz przygotować wyższe ciasto, może wypiec nawet 5-6 miodowych blatów.
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 120 g cukru pudru,
- 4 żółtka,
- 3 łyżki płynnego miodu,
- 200 g zimnego masła.
Pozostałe składniki:
- 8 łyżek kaszy manny,
- 1 łyżka budyniu waniliowego,
- 700 ml mleka,
- 100 g cukru,
- 200 g miękkiego masła,
- 200 g powideł śliwkowych,
- 1 tabliczka czekolady deserowej lub gorzkiej,
- 50 ml śmietany kremówki.
Wykonanie:
- Mąkę przesiej na stolnicę, wymieszaj z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodaj zimne masło i posiekaj je nożem. Usyp stożek, zrób wgłębienie, wbij w nie 4 żółtka, dodaj 3 łyżki miodu. Szybko zagnieć ciasto w kulę. Podziel na 3 równe części. Każdą owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
- Na papierze do pieczenia rozwałkuj pierwszą porcję ciasta. Przełóż na dużą prostokątną blachę, ponakłuwaj widelcem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz przez 15 minut.
- Po upieczeniu przełóż placek do ostygnięcia. Tak samo przygotuj pozostałe dwa blaty na miodownik.
- Aby przygotować krem grysikowy, wstaw do zagotowania 500 ml mleka. W pozostałych 200 ml rozmieszaj budyń waniliowy, kaszę manną i cukier. Dodaj do gotującego się mleka i mieszaj energicznie aż do powstania bardzo gęstej masy. Odstaw do całkowitego wystudzenia. W misce utrzyj masło w temperaturze pokojowej, łyżka po łyżce dodawaj zimny budyń z kaszy manny.
- Na pierwszym miodowym blacie rozprowadź połowę powideł śliwkowych i połowę kremu. Przykryj drugim blatem. Połóż pozostałe powidła i krem. Przykryj trzecim blatem.
- Na koniec przygotuj polewę. W kąpieli wodnej roztop pokruszoną tabliczkę czekolady. Rozmieszaj ze śmietanką. Płynną polewę rozprowadź równomiernie po wierzchu ciasta. Gotowy miodownik w chłodne miejsce na co najmniej 12 godzin.