PrzepisProste przepisyPrzed laty były daniem ubogich. Dziś ten przepis przypominają najlepsi kucharze

Przed laty były daniem ubogich. Dziś ten przepis przypominają najlepsi kucharze

Prażoki to aksamitne i miękkie kluski ziemniaczane, które podbijają podniebienia Polaków od pokoleń. "Do tego szklanka zsiadłego mleka, czego więcej potrzeba?" - napisał Jan Kuroń na Instagramie, udostępniając przepis na tradycyjny polski specjał.

Zobacz przepis na prażuchy Jana Kuronia
Zobacz przepis na prażuchy Jana Kuronia
Źródło zdjęć: © Instagram: Jasiek Kuroń (screenshot)

14.01.2024 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla tych, którzy mieli choć raz okazję skosztować prażoków, jest to potrawa, która ma swoją unikalną duszę. Łączy w sobie prostotę przygotowania, wyjątkowy smak i bogatą tradycję. Prażoki są także żywym dowodem na bogactwo polskiej historii kulinarnej. Przepis na to danie jest pielęgnowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jan Kuroń również podzielił się swoją wersją tego dania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prażoki - prosty i tani obiad

Prażoki to tradycyjne polskie danie, które pochodzi ze wschodniej części Polski (zwłaszcza Kielecczyzny). Kluski te przyrządza się z ugotowanych ziemniaków z dodatkiem zaparzonej mąki i podaje ze skwarkami, cebulką, kwaśną śmietaną lub zsiadłym mlekiem. Sekret prażoków tkwi w ich prostocie - to danie, które jest tanie, sycące i łatwe w przygotowaniu.

Nazwa "prażoki" pochodzi od słowa "prażyć", czyli smażyć na suchej patelni. Prażoki były bowiem często podgrzewane na patelni po ugotowaniu, aby nabrały chrupkości i smaku. Ciekawostką jest, że dawniej nazywano je również "dziadami" - to wiązało się z obrzędem Dziadów, który odbywał się w okresie jesienno-zimowym. Prażoki były jednym z dań, które podawano na stole dla zmarłych. Wierzono, że ziemniaki mają moc ochronną przed złymi duchami.

Prażoki znane są również pod kilkoma innymi nazwami. W zależności od regionu mogą być nazywane "porką" (województwo świętokrzyskie), "psiochą", a nawet "kluchami połom bitymi". Ten ostatni to oficjalnie uznany regionalny wariant potrawy, który jest przygotowywany przez ubijanie przy użyciu specjalnej drewnianej pałki (połki). 7 czerwca 2011 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał danie o nazwie "kluchy połom bite" (przygotowywane przez gospodynie z Podlesic) na "Listę produktów tradycyjnych".

Jan Kuroń pokazał, jak zrobić tradycyjne prażoki
Jan Kuroń pokazał, jak zrobić tradycyjne prażoki © Instagram: Jasiek Kuroń (screenshot)

Tradycyjne prażoki. Przepis Jana Kuronia

Składniki:

  • 750 g ziemniaków,
  • 3 łyżki mąki pszennej,
  • sól i pieprz,
  • do podania: skwarki/ cebula/ zsiadłe mleko.

Przygotowanie:

  1. Umyte i obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie. Gotowe odcedź, ale pamiętaj, by zostawić w garnku z kartoflami ok. 2/3 wody.
  2. Ziemniaki dokładnie wymieszaj z wodą po gotowaniu i mąką. Następnie przykryj garnek z mieszaniną i postaw na małym ogniu na 10 minut.
  3. Po tym czasie zdejmij garnek z kuchenki, a ziemniaki dokładnie wymieszaj i ubij tłuczkiem na gładką masę. Na końcu dopraw całość solą i pieprzem.
  4. Tak przygotowaną masę wykładaj na talerz łyżką, formując niewielkie kluski.
  5. Prażoki podawaj ze skwarkami, podsmażoną cebulą oraz kwaśnym mlekiem.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
kluskijan kurońprzepis