Przedwojenny przepis na zupę ogórkową. Jeden szczegół dziś szokuje
Wydana w 1860 roku roku książka "365 obiadów za 5 złotych" Lucyny Ćwierczakiewiczowej była hitem pod koniec XIX i na początku XX wieku. Podobno sprzedawała się lepiej niż powieści Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Dzisiaj przepisy z tego praktycznego poradnika są odkrywane na nowo. Niektóre zaskakują, inne nawet szokują, ale nie sposób odmówić im tego, że są po prostu dobre. Jak zrobić ogórkową za kilka złotych?
Przepis na ogórkową jak u babci – co to właściwie znaczy? Popularna w powszechnym obiegu receptura na tradycyjną polską zupę obejmuje długą listę składników. Najczęściej bulion gotowany jest na żeberkach wieprzowych, ważnym dodatkiem jest też por duszony na maśle. W tradycyjnej ogórkowej pływają nie tylko starte ogórki kiszone, ale także marchewka i ziemniaki. Przedwojenna zupa jest o wiele mniej bogata w składniki, dzięki czemu jest znacznie prostsza do przygotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kazimierska fitka to zapomniana zupa z babcinego przepisu. Idealnie sprawdzi się na chłodne dni
Jak gotowano przed pod koniec XIX i na początku XX wieku?
Patrząc na popularność książki Ćwierczakiewiczowej, można stwierdzić, że druga połowa XIX wieku nie był okresem dobrobytu. Proste przepisy bazują na składnikach, które były dostępne w ramach gospodarstwa domowego. W przedwojennej kuchni zawsze znajdowały się takie produkty, jak mąka, warzywa okopowe, kiszona kapusta i ogórki.
Nieco inaczej jadano w dwudziestoleciu międzywojennym. Kuchnia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mogła śmiało konkurować z innymi europejskimi salonami. O tym, co jadano 100 lat temu możesz przeczytać w jadłospisie z 1935 roku.
Przepis na przedwojenną ogórkową
Trudno w to uwierzyć, ale autorka bestsellerowych "Obiadów" podaje przepis na ogórkową tylko z 5 składników. Zaskakujące jest także to, że proponuje podać samą "polewkę", bez żadnych pływających dodatków.
Aleksandra z TikToka zrobiła test przedwojennej zupy. Ocena jest bardzo dobra.
Składniki:
- 3 ogórki kiszone,
- 1 łyżka mąki,
- 1 łyżka masła klarowanego,
- 1 litr bulionu warzywnego,
- 1 łyżka kwaśnej śmietany.
Wykonanie:
- Ogórki kiszone obierz ze skórek i pokrój w plasterki. Następnie obtocz jest mące.
- W garnku z grubym dnem podgrzej masło klarowane i usmaż na nim obtoczone w mące ogórki na złoty kolor.
- Zalej je bulionem warzywnym, gotuj przez kilka minut.
- Na końcu przecedź przez sitko.
- Do zupy dodaj łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszaj.