PrzepisProste przepisyPrzez całą zimę gotuję zapomnianą babciną zupę. Rozgrzewa jak rosół, syci jak krupnik

Przez całą zimę gotuję zapomnianą babciną zupę. Rozgrzewa jak rosół, syci jak krupnik

Ta zupa znana jest od dawna i trzeba przyznać, że nasi przodkowie doskonale wiedzieli, na jakie posiłkami trzeba postawić zimą. A przecież kiedyś ta pora roku była znacznie mroźniejsza. Wciąż jednak sprawdza się zaspakajająca głód na długo i dająca dużo ciepła, prosta i tania kartoflanka.

Kartoflanka jest prosta, sycąca i idealna na zimę
Kartoflanka jest prosta, sycąca i idealna na zimę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ziemniaki, choć kiedyś były traktowane jako roślina ozdobna, z czasem stały się podstawą wielu polskich potraw. Przybyły do Polski za czasów Jana III Sobieskiego, stały się popularne dopiero w XVIII wieku. Zaczęto je traktować jako nieodzowny składnik codziennej diety, zwłaszcza na wsiach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurczak wpadł po uszy w ziemniaki. Co z tego wyszło? Pyszny obiad!

Znana w całej Polsce

Nasi przodkowie wykorzystywali ziemniaki do przygotowywania przeróżnych dań, w tym zupy kartoflanki. Przyrządzano ją na różne sposoby. Znalazła się nawet w poradniku kulinarnym z 1930 r., gdzie zaznacza się, że smaczna kartoflanka może powstać zarówno na bazie mięsa, jak i warzyw. W każdym regionie Polski można znaleźć inne jej wersje, np. kartoflanka na wędzonym boczku z Warmii czy lżejsza odmiana z Kujaw, idealna na postne piątki.

Kilka składników, różne przepisy

Bez względu na przepis, ziemniaki są w tej potrawie najważniejsze. To dzieki nim zupa jest niezwykle sycąca, ale także bogate w witaminy i minerały cenne dla organizmu. Do ugotowania kartoflanki najlepiej wykorzystać ziemniaki typu B, takie jak Irga czy Orlik, które szybko stają się kruche i miękkie. Wiele przepisów zakłada wcześniejsze gotowanie ziemniaków, które później należy przetrzeć na pure i rozetrzeć z lekkim rosołem. Wtedy zupa ma unikalną, kremową konsystencję. Inne receptury zakładają gotowanie ziemniaków od razu w zupie, co też daje jej odpowiednią gęstość. Wraz z odpowiednimi ziołami i przyprawami taka potrawa staje się wyjątkowo aromatyczna i smaczna.

Prosta zupa jest najlepsza

Choć wydaje się, że to taka prosta zupa, jej wariantów jest sporo. Najczęściej spotykane dodatki do niej to kiełbasa, boczek i podsmażana cebula. Pod koniec gotowania dodaje się śmietanę. Jednak wiadomo, nie każdy lubi zabielane zupy. Dlatego alternatywą jest prosta zasmażka z tłuszczu i mąki. Kreatywność naszych przodków podczas gotowania tej zupy była naprawdę duża. Moja babcia gotowała kartoflanką najprostszą z możliwych, ale trzeba przyznać, że zimą smakowała wybitnie.

Kartoflanka mojej babci

Składniki:

  • pół kg ziemniaków,
  • 2 cebule,
  • 3 marchewki,
  • 1 pietruszka,
  • 1 litr wody,
  • 3 łyżki oleju roślinnego,
  • 3 łyżki masła,
  • liście laurowe, majeranek, sól, pieprz w ziarnach do smaku,
  • 1 łyżka mąki pszennej,
  • 200 g kiełbasy, opcjonalnie.

Sposób przygotowania:

  1. Obierz i drobno posiekaj cebulę. W dużym garnku podgrzej olej i zeszklij na nim cebulę.
  2. Obierz warzywa i pokrój w kostkę. Dodaj do cebuli i zalej wodą.
  3. Wrzuć liść laurowy i pieprz, gotuj przez ok. 30 minut. Od momentu wrzenia zmniejsz moc palnika.
  4. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj opcjonalnie kiełbasę pokrojoną w kostkę. Dopraw solą, pieprzem, majerankiem. Gotuj przez kolejne 10 minut.
  5. Na małej patelni rozpuść masło, dodaj łyżkę mąki i wymieszaj całość. Zasmażkę dodaj do zupy.
  6. Podgrzewaj jeszcze chwilę i podawaj zupę.
zupaziemniakiobiad
Wybrane dla Ciebie