Remigiusz Rączka wziął jajka i przygotował jaskółcze gniazda. Proste, a zrobią wrażenie na każdym
Jaskółcze gniazda wprawiają w osłupienie. Wyglądają obłędnie, choć ich przygotowanie nie jest skomplikowane. Remigiusz Rączka pochwalił się przepisem na roladki w dwóch wersjach. Wypróbuj raz, a powtórzysz wielokrotnie.
30.07.2024 15:18
Jaskółcze gniazda to rolady z mięsa wieprzowego, wewnątrz których znajduje się jajko ugotowane na twardo. Specjał ten pochodzi z kuchni śląskiej. Na liście produktów tradycyjnych widnieje od 2008 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaskółcze jaja. Specjał kuchni śląskiej
U schyłku XX wieku wieprzowina stanowiła podstawowy produkt mięsny w tradycyjnej kuchni śląskiej. Hodowanie trzody było powszechnie praktykowane, również wśród uboższej części społeczeństwa. Mięsne potrawy uświetniały stoły podczas ważnych uroczystości. Wśród wielu takich potraw, które w tradycyjnym żywieniu ludności Górnego Śląska związane były ze świętami i uroczystościami rodzinnymi, są jaskółcze gniazda. Wera Sztabowa, autorka pozycji "Krupnioki i Moczka, czyli gawędy o kuchni śląskiej", opisuje zwyczaje związane z niedzielnym obiadem:
"(…) jest ambicją śląskiej gospodyni, aby dania nie powtarzały się nader często, ma więc ona również na ulubione przez wszystkich rolady kilka przepisów. Jaskółcze gniazda, to równie smaczne, jak wołowe, rolady tyle, że przyrządzane z mięsa wieprzowego z dodatkiem gotowanych na twardo jajek" - można przeczytać w publikacji Sztabowej.
Przepisem na jaskółcze gniazda podzielił się również znany śląski kucharz i restaurator Remigiusz Rączka. Zaproponował dwie wersje śląskich roladek - wieprzowe i wieprzowo-wołowe. Przepis na te drugie znajdziecie poniżej.
Jaskółcze gniazda. Przepis Remigiusza Rączki
Składniki:
- 600 g udźca wołowego,
- 200 g mięsa wieprzowego mielonego,
- 1 łyżeczka majeranku,
- pół cebuli,
- 1 łyżka oleju,
- 2 łyżki musztardy,
- 3 jajka ugotowane na twardo,
- 3 plastry boczku,
- 1 łyżeczka papryki wędzonej,
- sól i pieprz,
- masło klarowane do smażenia + kawałek skóry z boczku,
- 2 liście laurowe,
- 3-4 ziarna ziela angielskiego,
- łyżka papryki mielonej słodkiej.
Przygotowanie:
- Mięso wołowe pokrój w podwójne plastry - najpier natnij mięso prawie do końca, a następnie odkrój plaster. W ten sposób powstanie jeden kawałek z dwoma plastrami, które można rozłożyć.
- Jajka owiń plastrami boczku.
- Mięso mielone wymieszaj z olejem i musztardą. Dopraw solą, majerankiem i pieprzem. Dodaj bardzo drobno posiekaną cebulę.
- Mięso wołowe delikatnie rozbij na cienki płat.
- Na środek wołowego kotleta ułóż łyżkę farszu z mielonego mięsa i rozklep. Na farszu połóż jajko i delikatnie wciśnij je w całość.
- Rolady zawiń jak gołąbki, a następnie ściśnij je sznurkiem (do kulinarnego użycia).
- Rolady podsmaż na maśle klarowanym rozgrzanym z dodatkiem skóry wieprzowej. Do smażących się rolad dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz paprykę słodką. Rolady smaż, aż złapią brązowy kolor.
- Podsmażone rolady podlej szklanką wody i duś ok. 1,5 godziny pod przykryciem (aż zmiękną). W międzyczasie możesz dolać wody, jeśli ubytek będzie zbyt duży.