Robert Makłowicz zdradził przepis na świąteczny barszcz. Łączy aż trzy różne wywary
21.12.2023 11:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Święta za pasem, a ty jeszcze nie znalazłeś sprawdzonego przepisu na wigilijny barszcz? Proponujemy zainspirować się tym, który pokazał jakiś czas temu sam Robert Makłowicz. To gwarancja smaku i pięknego, buraczanego koloru. Wszyscy goście będą zachwyceni.
Robert Makłowicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej sceny kulinarnej. Jego obecność w alei kuchennych gwiazd nie powinna nikogo dziwić. W 2023 roku minęło 30 lat aktywności zawodowej Makłowicza, który to zadebiutował w 1993 roku, pisząc felietony do "Gazety Wyborczej". Jedno trzeba krytykowi kulinarnemu przyznać — przez te wszystkie lata fala jego popularności nie zmalała, a wręcz przeciwnie — cały czas rosła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzisiaj, przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, skupiamy się na jednym z wielu autorskich przepisów Roberta Makłowicza na tradycyjne, wigilijne potrawy. Barszcz czerwony gwiazdora to kulinarny majstersztyk, którym warto się zainspirować w te święta. My zamierzamy to zrobić i już nam ślinka cieknie na samą myśl o misce pięknej, czerwonej, aromatycznej zupy. Przyznasz, że to kusząca wizja, prawda?
Barszcz czerwony według Roberta Makłowicza
Składniki:
- 4 kg buraków,
- 2 główki czosnku,
- kilkanaście ziarenek ziela angielskiego,
- 2-3 liście laurowe,
- kilkanaście ziarenek czarnego pieprzu,
- letnia, osolona i przegotowana woda.
Wywar jarzynowy:
- 1 duży pęczek włoszczyzny bez kapusty,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilkanaście ziaren pieprzu,
- 1 liść laurowy,
- sól,
- 2 l wody.
Wywar grzybowy:
- 100 g suszonych prawdziwków lub podgrzybków,
- sól,
- 500 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Buraki obierz i umyj. Pokrój je w plastry i umieść w czystym, wyparzonym słoiku, przekładając kolejne warstwy buraków obranymi i przekrojonymi na pół ząbkami czosnku. Do słoika dorzuć jeszcze ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Całość zalej letnią, osoloną i przegotowaną wodą. Odstaw naczynie na 3-4 dni.
- Włoszczyznę i przyprawy zalej wodą i ugotuj warzywny wywar. Przecedź go.
- Grzyby namocz w pół litra wody. Następnie ugotuj je do miękkości i odcedź, zachowując wodę, w której się gotowały.
- Zakwas buraczany przecedź (zachowaj płyn).
- Teraz połącz wywar jarzynowy, grzybowy i buraczany. Podgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Dopraw solą, pieprzem i cukrem do smaku. Smacznego!