PoradyRosół z 1 nietypowym dodatkiem. Podkręca smak w nieoczywisty sposób

Rosół z 1 nietypowym dodatkiem. Podkręca smak w nieoczywisty sposób

W trakcie poszukiwań idealnego przepisu na rosół można natknąć się na pewną nietypową poradę. Czy dorzucanie do rosołu kapusty włoskiej ma sens? Według nas – jak najbardziej. Idziemy o zakład, że zalety tego rozwiązania przemówią również do ciebie.

Rosół z kapustą smakuje lepiej niż tradycyjny
Rosół z kapustą smakuje lepiej niż tradycyjny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Chatree Amson

01.11.2024 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każda osoba pasjonująca się gotowaniem ma swój własny przepis na rosół. Zazwyczaj nie odbiegają one za bardzo od ogólnie przyjętej normy. Porcja mięsa, włoszczyzna, trochę przypraw i nieco więcej cierpliwości, bo – jak wiadomo – dobry rosół wymaga długiego gotowania. A co powiesz na to, by nieco namieszać w tym oklepanym schemacie? Cofnijmy się na chwilę do dawnych czasów, w których częściej niż dziś przygotowywano jeszcze rosół z kapustą włoską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosół z kapustą – czy to naprawdę dobry pomysł?

Pozostając we wspomnianym temacie, nie da się uniknąć pewnego oczywistego pytania. Czy dorzucanie do gotującego się rosołu kapusty włoskiej ma jakiś sens? A może nasi przodkowie robili to częściej niż my dzisiaj tylko dlatego, że o inne składniki mogło być wtedy trudniej? Nie, to wcale nie jest kwestia "ładowania" do gara wszystkiego co popadnie. To przemyślany zabieg, za którym przemawiają stanowcze i racjonalne argumenty.

Kapusta włoska w rosole odpowiada za kilka rzeczy. Przede wszystkim smak zupy. Specjaliści określają tę nutę smakową jako orzechowo-chrzanową. Czy taka jest w istocie? Cóż, dla większości z nas takie rozpoznanie może okazać się trudne. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że taki rosół ma w sobie "to coś", czego "zwykły" rosół po prostu nie ma.

Kwestia druga to właściwości prozdrowotne. Chyba każdy z nas wie o tym, że w okresie jesienno-zimowym moc witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych z rosołu działa na nasz organizm niczym leczniczy balsam. Rosół z kapustą włoską to podwojenie tych właściwości. To warzywo zawiera bowiem dużo kwasu foliowego i silnych antyoksydantów, które skutecznie hamują stany zapalne i zwalczają szkodliwą działalność wolnych rodników.

Rosół z kapustą włoską – wskazówki

Gotowanie rosołu z kapustą powinno odbywać się według określonego schematu. Na początek – mięso. Umieszczamy drób w zimnej wodzie i gotujemy standardowo przez około półtorej godziny. W tym czasie warto zbierać szumowiny, dzięki czemu zupa wyjdzie bardziej klarowna.

Następnie dodajemy włoszczyznę – pokrojone w mniejsze kawałki marchewki, seler, pietruszkę i opaloną cebulę. Nie zapominajmy również o przyprawach, ale na tym etapie dorzuca się jedynie ziele angielskie i listki laurowe. Gotujemy kolejną godzinę. Co do kapusty, wrzucamy ją do rosołu (pokrojoną w ćwiartki i bez głąba) dopiero na około 20 minut przed końcem gotowania. Dzięki temu zyskamy optymalną ilość nowej nuty smakowej, a jednocześnie ograniczymy utratę zawartych w warzywie wartości odżywczych. Rosół solimy też dopiero na sam koniec. I gotowe!

rosółkapustajak ugotować rosół