Gwiazdy oszalały na punkcie tego warzywa. Jest niesamowicie zdrowe
Wspiera odporność, oczyszcza organizm z toksyn, zwalcza stany zapalne, a także poprawia urodę. Seler naciowy, bo o nim mowa, to warzywo, po które warto sięgać jak najczęściej. Jakie napoje można z niego przygotować, by czerpać z jego dobroczynnych właściwości?
Do rosnącej popularności selera naciowego w ostatnim czasie przyczyniła się moda wśród celebrytów. Wiele gwiazd, nawet tych hollywoodzkich chwali się, że wita poranek szklanką soku przygotowanego z tego jasno zielonego warzywa. Dzięki temu dostarczają oni do swojego organizmu wiele cennych witamin, wspierają zdrowie i poprawiają urodę. Czy rzeczywiście seler ma tak dobroczynne działanie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparz kawę i zanurz w niej herbatniki. Pyszne ciasto bez pieczenia
Co znajduje się w selerze?
W składzie selera naciowego znajdują się witaminy: A, K oraz C (której seler ma dwukrotnie więcej niż pomarańcze), a także witaminy z grupy B (B2, B6, B9 (kwas foliowy), B5 (kwas pantotenowy). Wśród najważniejszych minerałów wymienia się: magnez, wapń, fosfor, potas, mangan, sód.
Seler zawiera również błonnik, hamujący uczucie głodu. Warzywo to jest też źródłem cennych związków - flawonoidów, czyli związków o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, rozkurczowym i moczopędnym, które przyczyniają się do oczyszczania organizmu z toksycznych substancji. W selerze nie brakuje przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki - są to m.in. apigenina i luteolina.
Czy seler naciowy należy do warzyw, które często pojawiają się w twojej kuchni? Jeśli nie, warto to zmienić.
Właściwości selera
Seler, który kupujemy w sklepie, ma zazwyczaj około 50 cm długości, ale warto wiedzieć, że potrafi osiągnąć nawet metr długości. Wyróżnia się na tle innych warzyw swoim jasno zielonym kolorem. Jest wąski i podłużny, ma również charakterystyczną strukturę. Być może właśnie ze względu na swój atrakcyjny wygląd wykorzystywany był w starożytności w celach ozdobnych. Dopiero po jakimś czasie odkryto jego lecznicze właściwości.
Dziś wiemy, że seler naciowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Chroni organizm przed wirusami i infekcjami, łagodzi dolegliwości bólowe, pomaga w leczeniu stawów, reumatyzmu i dny moczanowej. Zmniejsza obrzęk stawów, obniża ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, a także ilość "złego" cholesterolu.
Doceniany jest również za właściwości przeciwgrzybicze - skutecznie radzi sobie z takimi bakteriami, jak Salmonella, Staphylococcus Staphylococcus aureus i Staphylococcus album i Shigella. Wspiera trawienie i poprawia metabolizm, jest niskokaloryczny - zatem godny polecenia osobom odchudzającym się. Zdaniem naukowców, przeciwutleniacze obecne w selerze mogą być skuteczne w profilaktyce chorób nowotworowych.
Jak jeść seler naciowy?
Seler można jeść na surowo, doskonale smakuje w sałatkach czy na kanapkach (szczególnie w połączeniu z warzywnymi pastami). Można go również spożywać po obróbce termicznej - pieczony, gotowany czy smażony jest doskonałym dodatkiem wielu potraw. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się koktajle i soki przyrządzane na bazie tego warzywa. Oto przepisy na 3 smaczne koktajle z selerem w roli głównej.
Koktajl z selerem naciowym, jabłkiem i bananem
Koktajl z selera naciowego z jabłkiem i bananem to doskonała propozycja na rozpoczęcie dnia, ale sprawdzi się również jako przekąska. Doda sił i energii.
Składniki:
- 1 seler naciowy,
- pół jabłka,
- 1 banan,
- sok z połowy cytryny,
- 1/2 szklanki soku pomarańczowego,
- 1/2 szklanki mleka owsianego,
- 1 łyżka miodu.
Przygotowanie:
- Umyj seler naciowy, jabłko oraz banana. Obierz ze skóry, pokrój je na mniejsze kawałki i włóż do blendera.
- Dodaj wyciśnięty sok z cytryny, sok pomarańczowy, mleko owsiane oraz łyżkę miodu. Zblenduj całość na gładką masę. W przypadku, gdy konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj trochę wody.
- Przelej koktajl do szklanki i pij, delektując się smakiem.
Koktajl z selerem naciowym, marchewką i sokiem z grejpfruta
To bardziej wytrawny koktajl, który zawiera mnóstwo witamin i błonnika. Polecany jest zarówno na śniadanie, jak i na dietetyczną kolację.
Składniki:
- 2 marchewki,
- 1 łodyga selera naciowego,
- 1 jabłko,
- sok z połowy grejpfruta,
- sok z połowy cytryny,
- opcjonalnie pół łyżeczki miodu.
Przygotowanie:
- Marchewki obierz ze skórki obieraczką do warzyw, umyj, a następnie pokrój na niewielkie kawałki. Umyj i obierz jabłko, pozbądź się gniazda nasiennego i również pokrój na mniejsze części. Seler umyj i też pokrój.
- Pokrojone część wrzuć do blendera. Dodaj wyciśnięty sok z cytrusów i zmiksuj wszystko na gładką masę. Możesz dodać pół łyżeczki miodu do smaku.
Koktajl z selerem naciowym, truskawkami i zieloną herbatą
Jeszcze jedna propozycja koktajlu z selerem z dodatkiem słodkich truskawek i zielonej herbaty. Pobudzi organizm do działania i doda energii.
Składniki:
- 2 łodygi selera naciowego,
- 1 banan,
- 1 szklanka truskawek,
- 1 kiwi,
- 1 szklanka zielonej herbaty,
- sok z połowy cytryny.
Przygotowanie:
- Umyj seler naciowy, jabłko, kiwi i banana. Obierz ze skóry, pokrój je na mniejsze kawałki i włóż do blendera.
- Dodaj truskawki, wyciśnięty sok z cytryny oraz szklankę zielonej herbaty. Zblenduj całość na gładką masę. W przypadku, gdy konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj trochę wody.
- Przelej koktajl do szklanki i pij, rozkoszując się smakiem.