PoradyOdkwasza organizm i działa zbawiennie na jelita. Po tej kuracji szybko poczujesz efekty

Odkwasza organizm i działa zbawiennie na jelita. Po tej kuracji szybko poczujesz efekty

Kasza jaglana
Kasza jaglana
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.10.2024 06:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Detoks jaglany ma różne warianty, ale ich cechą wspólną jest spożywanie dużej ilości kaszy jaglanej – niemal w każdym posiłku. Jak w przypadku każdej diety, obowiązują tu produkty zakazane i wskazane. Jakie są największe zalety takiego detoksu i jakie ma zasady?

Detoks jaglany - co to jest?

Detoks jaglany jest rodzajem diety, która bazuje na spożywaniu dużej ilości kaszy jaglanej. Mimo tego, że słowo detoks kojarzy się zazwyczaj z ograniczeniem jedzenia, niedojadaniem, a czasami wręcz głodówką, to dieta jaglana działa w inny sposób. Jej celem nie jest drastyczne ograniczanie kalorii, by schudnąć dużo i w szybkim tempie. Nie naraża organizmu na ssanie w żołądku, na zawroty głowy, obniżenie nastroju czy problemy żołądkowe. Detoks jaglany ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i ze szkodliwych substancji, a następnie odżywić go. Stosowanie diety ma pomóc organizmowi stworzyć zasadowe (alkaliczne) środowisko, by je odkwasić.

Codzienne menu opiera się o proste potrawy z jagły - nazywanej królową wśród kasz, na które to zaszczytne miano kasza w pełni zasłużyła. Jest bowiem bardzo zdrowa - zawiera dużo witamin i wartości odżywczych. Znajduje się w niej spora ilość magnezu, żelaza, potasu, sodu, wapnia, fosforu i witaminy z grupy B (tiamina (B1), ryboflawina (B2) i pirydoksyna (B6), a także witamina D, E i K. To także cenne źródło karotenu, kwasu foliowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na jej prozdrowotne działania wpływa również błonnik pokarmowy, który jest bardzo skuteczny w prawidłowym funkcjonowaniu jelit.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zasady diety

Detoks jaglany dzieli się na trzy rodzaje w zależności od tego, ile trwa: detoks trzydniowy, dwunastodniowy i dwudziestojednodniowy. Zasady też są nieco inne w zależności od wybranej wersji. Niektóre wersje mówią o jedzeniu w ciągu kilku pierwszych dni jedynie zup z warzyw i kaszy jaglanej. Owoce i warzywa w innej postaci są dozwolone dopiero po pewnym czasie. Istnieją także wersje zakładające 4-5 posiłków dziennie składających się z jagły, nie tylko w postaci zupy kremu. Te zasady dotyczą dłuższych detoksów. Trzydniowa wersja opiera się o jedzenie w ciągu 3 dni jedynie kaszy jaglanej, więc jest to dość wymagający sposób żywienia.

Niezależnie od wybranej wersji, należy trzymać się następujących zaleceń:

  • dobrze nawadniać organizm, pijąc codziennie min. dwa litry wody,
  • unikać kawy, herbaty, soków, alkoholu,
  • jeść łyżkę siemienia lnianego każdego dnia,
  • zachowywać 12 godz. przerwę pomiędzy między ostatnim posiłkiem w ciągu dnia i pierwszym kolejnego,
  • odpowiednio się wysypiać,
  • uprawiać aktywność fizyczną.

Efekty diety – czy faktycznie oczyszcza?

Detoks jaglany może uchodzić za dietę oczyszczającą ze szkodliwych substancji, która przywraca niezbędną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Poza usunięciem toksyn eliminujemy z organizmu nadmierne ilości śluzu, co jest niezwykle cenne w przypadku osób, które mają częste, powracające infekcje w obszarze górnych dróg oddechowych. Korzystnie wpływa na cały układ trawienny. Ze względu na dużą ilość witamin i minerałów, jej stosowanie nie powoduje niedoborów wartości odżywczych. Są jednak przeciwnicy tej metody żywienia, którzy będą przekonywać, że dieta bazująca na jednym produkcie jest monotonna i szybko się nudzi, zatem ciężko będzie na niej wytrzymać odpowiednią liczbę dni. Kto ma rację? Najlepiej sprawdzić samemu.

Detoks jaglany a odchudzanie

Detoks jaglany nie jest stricte dietą odchudzającą - zrzucenie masy ciała jest jakby efektem ubocznym stosowania tego sposobu żywienia. Są jednak osoby, które decydują się tę dietę w celu utraty wagi. Warto zaznaczyć, że ilość kilogramów, które można zrzucić zależna, jest od kilku czynników. Po pierwsze istotny jest punkt wyjścia, czyli początkowa masa ciała, po drugie dotychczasowy sposób odżywiania, po trzecie, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, po czwarte wybrana wersja detoksu - krótsza/dłuższa, mniej czy bardziej restrykcyjna. Większość osób jest zdania, że dzięki tej diecie można schudnąć, czy choćby zmniejszyć obwód w pasie. Jest to też z pewnością zasługa tego, że detoks wyklucza jedzenie fast foodów, słodyczy czy produktów zawierających cukier. Odradzane są również napoje gazowane, soki, sery żółte czy sery pleśniowe, które mają dużą ilość kalorii.

Co można zrobić z kaszy jaglanej?

Kasza jaglana, oprócz cennych właściwości, ma wyjątkowo delikatny smak, dzięki czemu z powodzeniem można przygotować z niej zarówno dania na słodko, jak i na słono. Bardzo dobrym pomysłem na kaszę w słodkiej postaci jest gotowanie jej na mleku. Wykorzystanie mleka sprawdzi się w przypadku przyrządzenia takich dań, jak choćby jaglanka, budyń z kaszy jaglanej, rozmaite kleiki na mleku, czy kasza z dodatkiem owoców. Z kaszy jaglanej można upiec nawet ciasto.

Gotowana na wodzie kasza będzie zaś idealna do takich potraw, jak wegańskie kotlety, zapiekanki z kaszy jaglanej, potrawki, zupy, kaszotto z warzywami, sałatki z kaszą, tarty, a także rozmaite farsze (np. do gołąbków) czy pasztety.

Jak płukać i gotować kaszę jaglaną?

Istotną kwestią jest płukanie kaszy przed gotowaniem, ewentualne moczenie jej w wodzie. Najlepiej wsypać odpowiednią ilość na sitko (o drobnych oczkach) i płukać pod wodą przez kilka minut. Jeśli chodzi o moczenie kaszy, to powinna leżeć w wodzie przez około 60 minut. Dopiero po tym czasie pozbywamy się specyficznego gorzkiego posmaku jagły. Niektórzy polecają także prażenie kaszy na patelni, zanim zaczniemy ją gotować. Po prażeniu również powinniśmy przepłukać kaszę pod wodą.

Jak gotować kaszę w wodzie?

Samo gotowanie jest już proste - wystarczy zastosować następujące proporcje: 1 porcję kaszy na 2 porcje wody. Kaszę wrzucamy do wrzącej wody. W zależności od potrzeb można ją posolić lub dodać niewielką ilość oliwy. Kaszę gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem przez około 15 minut. Przez ten czas powinna ona wchłonąć całą ilość wody. Następnie odstawiamy ją na bok i zostawiamy jeszcze około 10 minut pod przykryciem.

Przykładowe przepisy

Jaglanka na mleku kokosowym

Składniki:

  • 100 g kaszy jaglanej,
  • 1 puszka mleka kokosowego,
  • 100 ml wody,
  • 1,5 łyżki ksylitolu lub innego cukru,
  • laska wanilii,
  • 150 g truskawek.

Sposób przygotowania:

  1. Kaszę jaglaną wypłukać, a następnie gotować dodając 350 ml wody i 300 mleka kokosowego.
  2. Laskę wanilii pokroić i pozbawić ziarenek ze środka. Dorzucić do gotującej się kaszy. Gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut.
  3. Po zagotowaniu wyjąć laskę wanilii, dolać pozostałą ilość mleka i odstawić pod przykryciem na 5-10 minut. Jest to czas na przygotowanie sosu z truskawek.
  4. Truskawki posłodzić ksylitolem i zagotować. Następnie całość zmiksować. Kaszę polać sosem - jaglanka gotowa.
Kasza jaglana
Kasza jaglana© Adobe Stock

Kaszotto ze szparagami

Składniki:

  • 500 ml bulionu warzywnego,
  • 1 szalotka,
  • 200 g kaszy jaglanej,
  • 450 g szparagów zielonych,
  • 2 łyżki masła,
  • 2 łyżki oleju,
  • 100 ml wina białego,
  • przyprawy: szczypta soli i pieprzu, ząbek czosnku.

Sposób przygotowania:

  1. Cebulkę obieramy i kroimy w niewielką kostkę. Wrzucamy na patelnię z łyżką oleju i smażymy kilka minut. Następnie dolewamy wino i gotujemy do momentu, aż płyn wyparuje.
  2. Kaszę płuczemy i gotujemy razem z bulionem warzywnym. Myjemy szparagi, usuwamy twarde końce i kroimy w plasterki.
  3. Dodajemy szparagi na patelnię z cebulką. Dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i smażymy kilka minut.
  4. Następnie dodajemy łyżkę masła i ugotowaną kaszę jaglaną. Całość mieszamy i doprawiamy wg uznania.
Źródło artykułu:Dagmara Dąbek
detokskasza jaglanaoczyszczanie organizmu