To nie tylko aromatyczny dodatek. Poprawia pamięć i działa przeciwstarzeniowo
Cynamon to bardzo popularna przyprawa, słynąca z pięknego zapachu. Jednak istnieje więcej powodów, dla których warto wykorzystywać ją w swojej kuchni (i nie tylko w kuchni). W cynamonie znajduje się wiele substancji aktywnych, które wykazują właściwości prozdrowotne. Pachnącą przyprawę stosuje się zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Za co powinniśmy pokochać cynamon?
24.09.2024 06:00
Cynamon to powszechna nazwa jednej z bardziej popularnych przypraw kuchennych, nazywana również w niektórych środowiskach "słodkim drewnem". Otrzymuje się go z wysuszonej kory cynamonowca (Cinnamomum), najczęściej z cynamonowca cejlońskiego (nazywanego prawdziwym), cynamonowca chińskiego i cynamonowca kamforowego. Warto jednak dodać, że są to tylko trzy najpopularniejsze gatunki. W rzeczywistości istnieje blisko 250 gatunków tego drzewa, a produkcja cynamonu na świecie wynosi ok. 35 tys. ton w skali roku.
Cinnamomum był już znany w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Ludność tych narodów wierzyła, że przyprawa ta jest pokarmem bogów i posiada nadzwyczajną moc — wzmacnia ciało i chroni przed chorobami. Dziś już wiemy, jakie witaminy posiada cynamon — zawiera m.in. magnez, żelazo, wapń i witaminę K, A, B6, C i kwas foliowy. Przyczynia się on do obniżenia cholesterolu, ciśnienia i stężenia cukru we krwi, pomaga w odchudzaniu. Jednak to nie wszystkie właściwości cynamonu. Z jakich powodów jeszcze warto go pokochać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaki cynamon jest najlepszy? Postaw na jakość
Zanim pokochasz cynamon, dowiedz się jaki gatunek będzie miał najlepszy wpływ na zdrowie. Najbardziej polecany jest cynamon cejloński, zawierający około 250 razy mniej szkodliwych dla zdrowia kumaryn (kumaryna w zbyt dużych ilościach jest toksyczna), niż cynamon chiński. Ten oryginalny pochodzi z terenów, które dziś zajmuje Sri Lanka. Podczas zakupów wybierz zatem cynamon cejloński i produkty, które zawierają tę odmianę, nie zaś chińską. To właśnie droższy, ale bardziej wartościowy cynamon jest nie tylko przyprawą, ale również lekarstwem.
Po pierwsze: zmniejsza ryzyko chorób serca
Cynamon dba o zdrowe serce, zmniejszając ryzyko chorób tego narządu. Spożywanie "słodkiego drewna" wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu trójglicerydów. Pozytywnie działa także na redukcję "złego" cholesterolu i utrzymanie "dobrego" na właściwym poziomie. To zaś przyczynia się do obniżenia ryzyka udaru mózgu. Korzystny wpływ wywiera w procesie krzepnięcia krwi.
Po drugie: lepsza pamięć
Cynamon pozytywnie wpływa na ukrwienie mózgu i innych narządów, a to przekłada się na poprawę pamięci i koncentracji. Co więcej, zwiększając przepływ krwi, przyczynia się do regeneracji uszkodzonych tkanek.
Po trzecie: higiena jamy ustnej
Ta informacja dla wielu osób może być zaskakująca. Otóż cynamon z powodzeniem można stosować w celu ochrony przed szkodliwymi bakteriami, które są obecne w jamie ustnej. To właśnie one przyczyniają się do powstawania próchnicy, infekcji w jamie ustnej i są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Z uwagi na korzystne działanie cynamonu, w trosce o higienę jamy ustnej warto wybierać te pasty do zębów, które go zawierają. Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie niewielkiej ilości cynamonu do własnej pasty. Warto wspomnieć, że działanie olejku cynamonowego docenia się w przypadku zapalenia dziąseł.
Po czwarte: pomaga w leczeniu cukrzycy
Badania poświęcone właściwościom cynamonu potwierdziły, że jest to bardzo pożądana przyprawa w diecie osób cierpiących na cukrzycę. W tym przypadku chodzi o zdolność obniżenia wysokości cukru we krwi. Dodać warto, że obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej zmniejsza ryzyko rozwoju powstawania powikłań cukrzycy typu 2. Z tego względu badacze pracują nad tym, jak można wykorzystać ekstrakt z cynamonu w suplementacji osób dotkniętych cukrzycą typu 2.
Po piąte: łagodzi dolegliwości
Cynamon posiada także zdolność obniżania bólu. Niezwykle korzystnie wpływa na samopoczucie czy wszelkie dolegliwości bólowe – migreny, bóle stawów oraz mięśni. Pozytywne działanie wykazuje również w przypadku łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Uznaje się, że cynamon ma moc zmniejszania stanów zapalnych podczas trwania choroby.
Po szóste: działa antynowotworowo
W kontekście cennych właściwości cynamonu pojawia się także sporo informacji na temat pozytywnego wpływu znajdujących się w nim związków na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe. Obecnie naukowcy prowadzą bardzo szczegółowe badania, które mają potwierdzić, w jaki sposób spożywanie tej popularnej przyprawy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Wiele informacji dostępnych w pismach naukowych wskazuje na właściwości przeciwutleniające, które stanowią ochronę przed uszkodzeniem DNA. Cynamon motywuje komórki nowotworowe do procesu samozniszczenia i zabezpiecza organizm przed wzrostem guzów nowotworowych.
Po siódme: dla urody
Cynamon stosuje się także w kosmetyce – okazuje się, że ma moc poprawiania naszej urody. Idealnie sprawdza się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry za sprawą właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Jest przydatny w walce z bakteriami, grzybami i wirusami, które znajdują się na skórze. To także przyjaciel skóry trądzikowej – mieszanka miodu i cynamonu jest naturalnym lekarstwem na trądzik. Warto wspomnieć jeszcze o jednej właściwości tej przyprawy — przeciwstarzeniowej, która sprawia, że jest składnikiem kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
A co w przemyśle farmaceutycznym?
Wymieniając liczne zalety cynamonu, nie powinniśmy zapominać, jak cenną rolę odgrywa w przemyśle farmaceutycznym. Tę popularną przyprawę, posiadającą tak liczne właściwości lecznicze, wykorzystuje się jako składnik poprawiający smak i zapach rozmaitych lekarstw.