W święta Polacy jedzą na potęgę. Większość nie wie, jak faktycznie wpływa na organizm
Mak to składnik wielu lubianych potraw, szczególnie tych świątecznych. Niektórzy mówią, że jest zdrowy, inni, że ma narkotycznie działanie. Jak jest w rzeczywistości? Jakie właściwości posiada mak, co zawiera, jakie są rodzaje i jak go wykorzystać w kuchni?
Mak – co to za roślina?
Mak to roślina jednoroczna, należy do rodziny makowatych. Dobrze czuje się w miejscach z dużą ilością słońca, a kwitnie od maja do sierpnia. Porasta pola, łąki, pastwiska, występuje również w ogrodach. Ma charakterystyczny wygląd — na pojedynczej łodydze znajduje się duży kwiat o czerwonych, purpurowych lub białych płatkach.
Mak najczęściej wykorzystuje się w kuchni, jest bazą do produkcji masy makowej służącej do ciast i deserów. Ma delikatny, lekko orzechowy smak i nadaje chrupkości wypiekom. Poza zastosowaniem w kuchni wyróżniają go liczne właściwości lecznicze. Nie zapominajmy o tym, że jest powszechnie znanym składnikiem substancji odurzających, jak np. morfina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rodzaje maku
Zazwyczaj kojarzymy mak, który dodaje się do takich ciast, jak makowiec czy kutia; kupując go, nie zastanawiamy się, jaki to rodzaj maku. W rzeczywistości można wybierać z kilku rodzajów maku, różniących się od siebie pochodzeniem oraz sposobem wykorzystania.
Najpopularniejszy spośród wszystkich jest zdecydowanie mak niebieski, nazywany również "europejskim". To właśnie ten, który z powodzeniem wykorzystuje się do celów kulinarnych, dostępny niemal w każdym sklepie. Jest też mak biały, nie tak popularny, jak niebieski, ale również można znaleźć go w lepiej zaopatrzonych sklepach. Ma delikatniejszy smak i jest składnikiem masy dodawanej do słynnych rogali świętomarcińskich.
Istnieją jeszcze dwa rodzaje; mak orientalny i mak polny. Mak orientalny, lekarski, służy przede wszystkim do produkcji leków (kodeiny, morfiny), ponieważ znajduje się w nim substancja o nazwie opium. Jego nasiona mają również właściwości kojące nerwy, nasenne i lekko uspokajające.
Mak polny to kwiat o charakterystycznym wyglądzie, porastający łąki. Traktowany jest jako roślina ozdobna, ale z jego właściwości czerpią producenci kosmetyków, dodając go przede wszystkim do rozmaitych kremów.
Wartości odżywcze maku
Mak zalicza się do produktów wysokokalorycznych – w 100 gramach znajduje się 525 kcal. Jednocześnie ma niski indeks glikemiczny (IG) wynoszący około 35. Duża ilość kalorii wynika głównie z tego, że mak jest rośliną oleistą, z dużą zawartością tłuszczu — w 100 g znajduje się około 40 g głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Mak to nie tylko tłuszcz i kalorie, ale również źródło wielu witamin i minerałów. Wśród cennych składników mineralnych wymienia się: wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź i magnez. Mak dostarcza witaminy: A, D i E, witamin z grupy B oraz kwas foliowy i błonnik pokarmowy. W maku znajdują się również substancje o działaniu antyoksydacyjnym, jak np. gamma-tokoferol, stanowiący mniej aktywną postać witaminy E.
Właściwości maku
Regularne spożywanie maku chroni przed anemią i niedokrwistością, ponieważ zawiera sporą dawkę żelaza (100 g maku ma ok. 10 mg żelaza). Mak wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwutleniające. Ma pozytywny wpływ na serce — obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi i zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego krwi.
Włączenie maku do diety zaleca się też osobom, którym dokuczają nieprzyjemne skurcze mięśni. Z uwagi na dużą zawartość błonnika, wspiera funkcjonowanie układu trawiennego, poprawia metabolizm i ułatwia wypróżnianie. Mak wspiera również proces detoksykacji organizmu.
Mak nie dla wszystkich?
Jedzenie maku nie wiąże się z niebezpieczeństwem dla zdrowia. Jest to zdrowy składnik diety, z dużą ilością cennych kwasów tłuszczowych. Jest jednak kaloryczny i ciężkostrawny, a dodatkowo spożywany zazwyczaj w słodkich potrawach, np. w drożdżówkach z makiem i makowcu.
Spożywanie maku w dużych ilościach jest odradzane kobietom w ciąży i dzieciom do 2. roku życia — ze względu na możliwe działanie psychoaktywne nasion maku. W umiarkowanych ilościach nie będzie jednak szkodliwy, dlatego nie zaszkodzi dzieciom.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na możliwą niepożądaną reakcję z niektórymi lekarstwami, np. na nadciśnienie.
Jak spożywać mak?
Ze względu na delikatny i nieco orzechowy smak, mak można dodawać do ciast i deserów — najbardziej znanymi słodkościami z makiem są drożdżówki, rogale świętomarcińskie oraz makowiec. Z dodatkiem maku można przygotować również sałatki, makarony, a także typowo świąteczne danie, jakim jest kutia. Ziarna maku wykorzystuje się do przygotowania owsianek i do wypieków chleba, bułek, precli, krakersów czy muffinek.
Jak przechowywać mak?
W inny sposób przechowujemy mak suchy, a inaczej zmielony. Suchy mak powinniśmy trzymać w woreczku wykonanym z lnu lub płótna, dzięki czemu będzie miał dostęp do powietrza. W takich warunkach można go trzymać 2–3 lata.
Mak w zmielonej postaci zaleca się przechowywać w lodówce najdłużej przez 3–4 dni. Nie ma przeszkód, by go zamrozić, używając szczelnie zamykanego pojemnika — wtedy powinno się go zużyć w ciągu pół roku.