Ewa Wachowicz podpowiada: dzięki tym trikom karnawałowe faworki będą smakować obłędnie
Jak karnawał, to koniecznie słodkości! Wśród polskich faworytów znajdują się między innymi faworki, w niektórych regionach nazywane także chrustem. Klasyczne faworki, chrupiące i lekko posypane cukrem pudrem, są najpopularniejsze. Jakie istnieją patenty na udane ciasto oraz nietypowe wersje tego tradycyjnego przysmaku? Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jakie zdradziła nam Ewa Wachowicz!
Ewa Wachowicz zawsze podkreśla, że uwielbia eksperymenty kulinarne, ale nie stroni też od klasyki. A jak wszyscy wiemy, jeśli chodzi o klasyczne potrawy, to czasem ich przygotowanie - paradoksalnie - jest najtrudniejsze. Dlaczego? Ponieważ diabeł tkwi w szczegółach! Musimy zwracać uwagę na każdy detal, by przygotować idealne danie. Nie inaczej jest w przypadku tradycyjnych faworków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawrotna cena za faworki od Gessler. Czy smakują jak domowe i warte są takiej kwoty?
Klasyczne faworki. "Sekret tkwi w odpowiednio przygotowanym cieście"
Faworki to tradycyjne polskie ciasteczka, które charakteryzują się wyjątkową lekkością i chrupkością. Przygotowywane są z prostych składników, takich jak mąka, jajka, masło, cukier i odrobina spirytusu lub wódki.
- Podstawą udanych faworków jest ciasto, dokładnie i długo wyrabiane; dzięki temu będzie elastyczne i chrupiące po usmażeniu. Musi być też odpowiednio cienko rozwałkowane - wyjaśnia Ewa Wachowicz.
Znaczenie ma też to, jak smażymy faworki.
- Należy to robić na dobrze rozgrzanym tłuszczu, o wysokiej temperaturze dymienia, a najlepiej na maśle klarowanym albo smalcu. To zapewnia im odpowiednią chrupkość i złocisty kolor - podpowiada ekspertka.
Gotowe, wysmażone faworki warto posypać cukrem pudrem - nie tylko będą doskonale smakować, ale również elegancko się prezentować.
Faworki z nowoczesnym twistem - jak podkręcić ich smak?
Faworki można przyprawiać na wiele różnych sposobów, by nadać im nieco inny charakter. Jednym z popularniejszych dodatków jest cynamon - jego subtelny aromat doskonale komponuje się ze słodkim ciastem. Dla tych, którzy lubią intensywniejsze przyprawy, świetnym rozwiązaniem będzie dodanie do nich kardamonu albo wanilii.
Niektórzy wzbogacają też faworki o skórkę z cytryny lub pomarańczy, dzięki temu całość jest bardziej kwaskowata. Ciekawe są również wersje tego wypieku z dodatkiem… odrobiny alkoholu. Dodatek wódki albo rumu przyczyni się do tego, że faworki będą bardziej kruche.
O ile cukier puder to klasyczna posypka, o tyle Ewa Wachowicz proponuje też oprószanie ich kakao w proszku lub startą czekoladą. Możesz postawić na mleczną albo też gorzką, z dużą zawartością kakao, a niewielką cukru.
Czekoladowe faworki czy kolorowe - wybierz sam
Jeśli chcesz, by faworki miały ciekawy kolor, to możesz wykorzystać do tego naturalne barwniki. O czym mowa? Jeśli do ciasta dodasz kakao, to wypieki będą miały czekoladowy smak i intensywną barwę. Z kolei dodatek kurkumy sprawi, że ciasteczka będą lekko pomarańczowe. A może odrobina soku z buraka? Ich kolor będzie jeszcze bardziej oryginalny.
Z kolei dla osób, które lubią wyraziste smaki, świetnym rozwiązaniem może być dodanie do ciasta odrobiny soli morskiej. Mała zmiana, a różnica w smaku zdecydowanie jest odczuwalna.
(De)konstrukcja klasycznych faworków
Alternatywnie, zamiast tradycyjnego smażenia na oleju, można eksperymentować z pieczeniem faworków w piekarniku. Choć nie będą tak tłuste i chrupiące jak te smażone, zyskają lekką teksturę, idealną dla osób szukających mniej kalorycznych rozwiązań.
Innym pomysłem jest przygotowanie faworków w wersji bezglutenowej - wystarczy zastąpić tradycyjną mąkę pszenną mąką ryżową lub kukurydzianą. Choć zmienia się nieco konsystencja ciasta, faworki nadal pozostają lekkie i chrupiące. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem może być przygotowanie faworków z dodatkiem ziół - na przykład bazylii czy mięty. Taki smak zaskoczy wielu!
Faworki to jedna z tych pozycji, które od lat goszczą w polskich domach, szczególnie w okresie karnawału. Ewa Wachowicz, łącząc tradycję z nowoczesnymi akcentami, proponuje proste patenty, które sprawiają, że faworki stają się nie tylko pyszne, ale i wyjątkowe. Cienkie ciasto, odpowiednia ilość cukru pudru i eksperymenty z przyprawami czy dodatkami, to tylko niektóre z pomysłów, które warto wypróbować. Czasami warto postawić na klasykę, ale odrobina nowoczesności w tym przypadku z pewnością nie zaszkodzi.