NewsySekret długowieczności Azjatów. Zamiast ziemniaków jedzą inne bulwy

Sekret długowieczności Azjatów. Zamiast ziemniaków jedzą inne bulwy

Czyściec bulwiasty.
Czyściec bulwiasty.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Joanna Wnuk
04.03.2024 08:45

Azjaci są znani ze swojej długowieczności i młodego wyglądu. To wszystko dzięki zdrowej, lekkiej i odżywczej diecie, która obfituje w antyoksydanty. Mieszkańcy Azji słyną ze swojej miłości do ryżu oraz czyśćca bulwiastego, który zastępuje im znane nam ziemniaki. Wyjaśniamy, co to za warzywo.

Czyściec bulwiasty, znany tez jako chiński karczoch to nieodłączny element wielu dań kuchni azjatyckiej. Warzywo było znane już w czasach starożytnych, a ówcześni poeci poświęcali mu swoje wiersze. Czyściec można porównać do naszych rodzimych ziemniaków, jednak jest on od nich znacznie zdrowszy. Jak smakuje czyściec bulwiasty? Czy warto włączyć go do swojej diety? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest czyściec japoński?

Czyściec japoński to roślina hodowana w Chinach i Japonii. Roślina nazywana jest także chińskim karczochem, bulwą japońską lub zatrwianem japońskim. Czyściec należy do rodziny jasnotowatych, do których zalicza się też lawenda czy mięta. W odróżnieniu od ziół czyściec jest ceniony za swoje bulwy.

Bulwy czyśćca japońskiego wyglądają nieco dziwnie. Przypominają coś pomiędzy imbirem a białą rzepą — i tak też smakują, jednak można wyczuć w nich intensywnie orzechową nutę. Czyściec można jeść na surowo, ale równie dobrze smakuje upieczony czy też ugotowany. Mieszkańcy Azji traktują go niczym ziemniaki.

Czyściec japoński — sekret długowieczności Azjatów

Czyściec bulwiasty często pojawia się na talerzach Japończyków. Roślina jest naprawdę smaczna, ale przede wszystkim — zdrowa. Czyściec od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Roślina wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Wspiera organizm w walce z infekcjami. W niepozornej bulwie znajduje się też mnóstwo przeciwutleniaczy, które spowalniają starzenie się organizmu i zwalczają wolne rodniki.

Karczoch wykorzystywany jest przy przeziębieniu, a także przy grypie żołądkowej, bowiem łagodzi zgagę i przebieg biegunki. To także źródło łatwo przyswajalnego białka roślinnego, które dostarcza nam siły i energii. Jak przygotować chińskiego karczocha? Niezależnie od tego, czy chcesz go poddać obróbce termicznej, czy nie, warzywo należy oczyścić i obrać z cienkiej skórki. To czasochłonne zadanie, bowiem czyściec ma specyficzny kształt. To jedno z "niszowych" warzyw i można dostać je wyłącznie w sklepach z żywnością ekologiczną, a także w delikatesach azjatyckich.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także