Śledzie po wiejsku zrobiłam rok temu na wigilię. Miały być też na Boże Narodzenie, ale rodzina zjadła od razu
05.12.2023 09:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odpowiednio przygotowane śledzie mogą być potrawą, która zachwyca. Moim ostatnim hitem są pyszne śledzie po wiejsku z dodatkiem octu, oleju oraz cebulki. Są tak smaczne, że szybko został po nich tylko pusty talerzyk.
Śledzie na święta to pozycja niema obowiązkowa. Sposobów na ich przygotowanie jest cała masa, ale w moim domu największą furorę robią śledzie po wiejsku. Przepis jest bardzo prosty i bazuje na łatwo dostępnych składnikach. Nie zawsze trzeba dużo eksperymentów, żeby stworzyć coś pysznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak kupić dobre śledzie?
Jeśli kupujesz śledzie w zamkniętym opakowaniu, zwróć uwagę przede wszystkim na skład. Powinien być możliwie najkrótszy i bez sztucznych konserwantów. Najlepiej, aby był to jedynie śledź i sól.
Podczas kupowania śledzi w beczce zwracaj uwagę na kolor zarówno zalewy, jak i samych filetów. Solanka powinna być kremowa, może być nieco mętna. Filety z kolei powinny być twarde, zbite, o mięsie w jasnym kolorze.
Śledzie po wiejsku
Ten przepis w moim domu robi ogromną furorę. Gdy przygotowałam je po raz pierwszy w ubiegłym roku, nie doczekały wigilijnej kolacji — domownikom tak przypadły do gustu, że słoik szybko zaczął świecić pustkami. W tym roku z pewnością przygotuję większą porcję.
Składniki:
- 5-6 filetów śledziowych,
- 2 cebule,
- 2 szklanki wody,
- 1/2 szklanki oleju lnianego lub rzepakowego,
- 1/2 szklanki octu,
- 1 łyżeczka cukru,
- kilka ziaren pieprzu,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe.
Sposób przygotowania:
- Filety śledziowa dokładnie płuczę w zimnej wodzie. Przekładam do miski, zalewam wodą i odstawiam na 30 minut. W międzyczasie 2 razy wymieniam wodę, w której moczą się śledzie. Dzięki temu pozbywam się nadmiaru soli.
- Cebule obieram i kroję w cienkie piórka.
- Do rondelka wlewam wodę i dorzucam przyprawy oraz pokrojoną cebulę. Gotuję przez 3-4 minuty, aby oddały swój smak do płynu.
- Garnek zdejmuję z palnika i dodaję do niego ocet oraz olej. Mieszam i odstawiam do wystudzenia.
- Filety śledziowe osuszam ręcznikiem papierowym i kroję w ok. 4-centymetrowe kawałki.
- Rybę przekładam do dużego słoika i zalewam wystudzoną zalewą. Dokładnie zakręcam.
- Odstawiam do lodówki na minimum 24 godziny, a najlepiej na 2 dni.