Specjalista ma radę dla Polaków. Wystarczy połączyć siemię lniane z tymi dodatkami, by udrożnić tętnice
Dr Marek Skoczylas podaje listę konkretnych produktów, które warto połączyć z siemieniem lnianym, aby zwiększyć skuteczność działania nasion. Praktyczne wskazówki i propozycje potraw pomogą udrożnić tętnice, a także sprawdzą się w diecie osób kontrolujących poziom glukozy we krwi. Siemię lniane jest zalecane w łagodzeniu objawów chorób układu pokarmowego, przy wrzodach żołądka, menopauzie i zaparciach.
Tętnice to takie wewnętrzne autostrady, którymi krew transportuje tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Kiedy te autostrady zaczynają się zapychać, pojawia się poważny problem, który może prowadzić do wielu chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroby naczyń obwodowych, które mogą objawiać się bólem nóg podczas chodzenia. Masz problemy z cholesterolem? Uzupełnij dietę o siemię lniane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka tabbouleh z kaszą bulgur idealna na imprezę. Wszyscy będą prosić o przepis
Jak przygotować siemię lniane do spożycia?
Zanim przystąpisz do przyrządzania dań z siemieniem lnianym w roli głównej, zmiel nasiona. Najłatwiej jest skorzystać z młynka do mielenia kawy, ale takiego z nożykami, a nie żarnami, gdyż te mogą się zapchać. Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć taki młynek do mielenia nasion lnu, nie powinieneś już ponownie używać go do mielenia innych produktów, w tym kawy.
Nasiona lnu warto mielić tuż przed przygotowaniem potraw, ponieważ z czasem utleniają się i tracą swoje właściwości. Siemię lniane możesz zmielić także w blenderze lub w moździerzu ręcznym. Chociaż najlepsze jest świeżo zmielone, jeśli zostanie ci siemię lniane, możesz je przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie – najlepiej w szklanym pojemniku.
Z czym łączyć siemię lniane?
Dr Marek Skoczylas poleca łączenie zmielonych nasion z rybą, komosą i czosnkiem. W materiale filmowym pokazuje, jak zrobić sałatkę z komosą ryżową i łososiem, którą możesz zabrać do pracy. Komosę ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, łososia upiecz w piekarniku i porwij na mniejsze kawałki. Wymieszaj z siemieniem lnianym, pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi i kiszonym ogórkiem.
Sos do sałaty warto przygotować na bazie oleju z wiesiołka z dodatkiem soku z cytryny i świeżo mielonego pieprzu. Ryba ugotowana lub upieczona z czosnkiem wzbogaca potrawę o kwasy omega-3, które wspomagają redukcję trójglicerydów.
Pasta kanapkowa, która pomaga udrożnić tętnice
Kolejnym propozycją, która pomaga zredukować poziom trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi jest pasta kanapkowa przygotowana z awokado, nasion lnu, czosnku i kurkumy. Jak ją zrobić? Wystarczy rozgnieść awokado i wymieszać z nasionami lnu, przeciśniętym przez praskę czosnek i odrobiną sproszkowanej kurkumy. To nie tylko idealne smarowidło do kanapek, ale także bardzo smaczna pasta do maczania paluszków serowych lub świeżych warzyw, które są doskonałą przekąską na domowe imprezy.
Siemię lniane pomaga też kontrolować cukier
Nawet niewielka ilość nasion lnu (od 13 do 40 gramów) spożywanych codziennie pomaga poprawić poziom glukozy we krwi na czczo i zmniejsza insulinooporność. Aby wzmocnić ten efekt, dobrze jest połączyć nasiona lnu z cynamonem, inuliną i kakao. Z tych składników przygotujesz pyszny koktajl. Wystarczy dodać banana, suszone daktyle, i mleko, na przykład sojowe. Marek Skoczylas zaleca również dobrej jakości masło orzechowe. Całość blendujesz na gęsty i pyszny koktajl, po który warto sięgnąć zamiast tradycyjnego śniadania.
Pomoc w zaparciach i przy menopauzie
Siemię lniane pomaga też w udrożnieniu przewodu pokarmowego. W przypadku zaparć dobrze jest wymieszać je z jogurtem i suszoną śliwką. Nie ma możliwości, żeby taka mieszanka nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
Nasiona lnu zawierają substancje, które naśladują w organizmie estrogeny, czyli naturalne żeńskie hormony płciowe. Warto je połączyć z nasionami soi, aby zredukować uderzenia gorąca czy inne niepożądane objawy menopauzy.