Ta zupa rozgrzewa bardziej niż kaloryfer. Już po pierwszej łyżce zdejmiesz sweter
Tegoroczny wrzesień był zaskakująco ciepły, czego nie można powiedzieć o październiku. Wychodząc na dwór, czuć już chłód nieuchronnie zbliżającej się zimy. Czas na ciepłe swetry, herbaty i rozgrzewające zupy, które nasycą nas na długie godziny.
09.10.2023 | aktual.: 09.10.2023 16:13
Po przyjściu z zimnego dworu marzymy tylko o kubku gorącej herbaty, kocu i misce rozgrzewającej zupy. Jeśli nie masz ochoty na krem z pomidorów, dyni czy rosół, przygotuj zupę po cygańsku. Miska gęstego wywaru rozgrzeje i nasyci na długie godziny.
Choć istnieje wiele przepisów na cygański kociołek, dziś zdradzimy przepis na tę najlepszą, klasyczną wersję. Zupa składa się wyłącznie z ogólnodostępnych składników, które dostaniesz na straganie zarówno jesienią, jak i zimą. Polecamy przygotować ją z podwójnej porcji, bowiem znika w kilka chwil.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozgrzewająca zupa cygańska — przepis
Składniki:
- 2 litry bulionu (np. warzywnego, drobiowego lub drobiowo-wołowego),
- 400 g kiełbasy dobrej jakości,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 marchewki,
- 2 ziemniaki,
- 2 selery naciowe,
- 4 kiszone ogórki,
- olej,
- puszka czerwonej fasoli,
- łyżka ostrej papryki w proszku,
- łyżka słodkiej papryki w proszku,
- puszka krojonych pomidorów,
- łyżeczka kminku lub kuminu,
- 3 liście laurowe,
- sól i pieprz do smaku,
- natka pietruszki,
- opcjonalnie: śmietana.
Przygotowanie:
- Wszystkie świeże warzywa umyj i obierz ze skórki, a na końcu, pokrój w grubą kostkę. Kiełbasę pokrój w talarki.
- Wyciągnij duży garnek i rozgrzej w nim 3 łyżki oleju. Kiedy zacznie skwierczeć, wrzuć do niego cebulę i czosnek. Smaż przez chwilę, a kiedy oba składniki delikatnie się zeszklą, dorzuć marchewkę, seler i ziemniaki. Całość smaż przez 5 minut.
- Po 5 minutach wrzuć do garnka pokrojoną wcześniej kiełbasę. Wszystkie składniki smaż jeszcze przez 3 minuty.
- Po trzech minutach wsyp wszystkie przyprawy. Całość smaż jeszcze przez minutę, a następnie, zalej wszystkie składniki dwoma litrami bulionu. Zupę gotuj przez 20-30 minut, aż wszystkie warzywa całkowicie zmiękną.
- Pod koniec gotowania, wrzuć do zupy pomidory w puszce oraz fasolę. Gotuj jeszcze przez 10 minut, mieszając wszystkie składniki co jakiś czas.
- Gotową zupę rozlej do misek. Udekoruj ją posiekaną natką pietruszki oraz pokrojonymi ogórkami kiszonymi. Opcjonalnie, możesz dodać też łyżkę śmietany.