Teściowa wylewa trochę miodu na palec. Rzut oka i wie, że jest prawdziwy
14.11.2023 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesień to czas, kiedy wiele osób kupuje miód. Jest to produkt, który ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, dlatego warto wybierać go z głową. Jak sprawdzić, czy miód, który kupujemy, jest prawdziwy?
Podczas jesieni, kiedy nadejdzie czas na infekcje i słodkie wypieki, wielu z nas decyduje się na uzupełnienie zapasów miodu. Czy zdarzyło się wam kiedykolwiek nabyć fałszywy miód? Tego typu "niespodzianki" często spotykają osoby niezaznajomione z tematem, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pieczeniem, lub które wcześniej nie zwracały uwagi na jakość miodu. Możecie zastanawiać się, jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą nam to ustalić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Różnica między prawdziwym a podrabianym miodem
Istnieje kilka rodzajów miodu, które można spotkać na rynku. Najbardziej wartościowy jest prawdziwy miód, który powstaje z nektaru kwiatów. Podrabiany miód to miód, do którego dodano cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Sztuczny miód to z kolei produkt miodopodobny, który powstaje z cukru stołowego z dodatkiem syropu skrobiowego.
Jak wykorzystać sztuczny miód?
Niektórzy dodają go do piernika, miodownika, marlenki i innych ciast czy deserów, a czasami nawet do mięs. Zanim zaczniecie krytykować takie osoby, warto zrozumieć ich powody. Głównym powodem jest to, że sztuczny miód jest zamiennikiem dla osób uczulonych na prawdziwy miód i inne produkty pszczele. Alergicy często mają z nimi problem. Aby nie pozbawiać ich możliwości skosztowania pysznego piernika, lepiej jest użyć sztucznego miodu. Wtedy nikt nie będzie pokrzywdzony przy stole.
Jak odróżnić prawdziwy miód od podrabianego?
Prawdziwy miód możecie rozpoznać jeszcze w sklepie. Wystarczy obrócić zakręcony słoik do góry dnem i obserwować. Prawdziwy miód powoli spłynie w dół. Miód chrzczony cukrem, będzie natomiast kapał - ma zupełnie inną konsystencję.
Innym testem, który możecie przeprowadzić na już zakupionym miodzie, jest próba opuszka. Najpierw umyjcie dokładnie ręce. Następnie umieśćcie na palcu kroplę miodu w temperaturze pokojowej. Jeśli kropla szybko spłynie z palca, macie do czynienia z podrabianym miodem. Prawdziwy miód jest gęstszy niż sztuczny i ma inną strukturę. Zachowa konsystencję i kształt, który powstał w momencie wylania. Nie rozleje się jak olej czy woda.
Jeśli chcecie być pewni na 100 proc., wykonajcie dodatkowo jeszcze próbę ognia. Zanurzcie łebek zapałki w miodzie i podpalcie o draskę - jak zwykle. Jeśli przy zapalaniu zapałki pojawi się iskra, kupiliście prawdziwy miód.
Pamiętajcie, że prawdziwy miód ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i antyoksydanty. Pomaga wzmocnić odporność, poprawić trawienie i zachować dobrą kondycję skóry. Warto więc wybierać miód, który jest prawdziwy i pochodzi z pewnego źródła.