To najłatwiejszy przepis na zakwas na żurek. Zupa wychodzi aromatyczna i pełna smaku
Zakwas na żurek można kupić w sklepie, ale o wiele więcej satysfakcji zapewnia przygotowanie go samodzielnie. Dodatkowe zalety są takie, że zrobiony na nim żurek możesz doprawić całkowicie według własnego gustu, podczas gdy w gotowych produktach często już znajdują się przyprawy. W pełni kontrolujesz proces hodowli zakwasu, więc wiesz, że jest on całkowicie bezpieczny i zdrowy – bez konserwantów czy ulepszaczy smaku.
Polskie tradycje wielkanocne są podzielone na regiony. W niektórych częściach kraju na śniadaniu wielkanocnym pojawia się żurek, w innych na stołach króluje barszcz biały. Przyjmuje się, że różnica polega na tym, że żurek jest przygotowywany z zakwasu żytniego, a barszcz biały – z pszennego. Są również różnice regionalne w terminologii. Nic więc dziwnego, że jest to temat, który wzbudza emocje przy świątecznym stole.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moda na kawę czy modna kawa? Testujemy Cold Brew, Cold Sweet Nitro oraz kawę pistacjową
Co to jest zakwas?
Zakwas to środek spulchniający do pieczywa lub zagęszczający do zupy o charakterystycznym kwaśnym smaku. Powstaje w wyniku fermentacji z mieszaniny mąki i wody. W odpowiednich warunkach temperaturowych – między 20 a 30 stopni Celsjusza – tworzą się dzikie drożdże i bakterie kwasu mlekowego. Zakwas na żurek zawiera więcej wody niż ten do pieczenia chleba, ale składniki z których powstaje niczym się nie różnią.
Producenci zakwasu często dodają do niego przyprawy, takie jak sól, czosnek, liść laurowy czy ziele angielskie. Według informacji na serwisie naturalniezdrowe.pl dodatek czosnku nie jest potrzeby, co więcej może on zaburzać proporcje tworzącej się flory bakteryjnej.
Jak najłatwiej zrobić zakwas na żurek?
Przygotowanie zakwasu w domu jest banalnie proste, ale wymaga czasu. Pracę możesz rozpocząć nawet tydzień przed Wielkanocą. Zakwas potrzebuje minimum 4 dni zanim osiągnie pożądany smak. Pamiętaj o odpowiednich warunkach temperaturowych i nie stawiaj zakwasu przy otwartym oknie.
Składniki:
- 100 g mąki żytniej,
- 500 ml letniej wody – temperatura pomiędzy 20 a 30 stopni Celsjusza.
Wykonanie:
- Do czystego i wyparzonego litrowego słoika wlej 50 ml wody.
- Dodaj 50 g mąki żytniej i wymieszaj.
- Przykryj czystą ściereczką i pozostaw na kuchennym blacie na jedną dobę.
- Następnego dnia dodaj 450 ml letniej wody i pozostałe 50 g mąki.
- Całość dokładnie rozmieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na 3-4 dni.
Po tym czasie zakwas jest już gotowy do użytku. Do bulionu dodawaj go stopniowo. Jeśli lubisz zupę o kwaśnym i wyrazistym smaku, zastosuj proporcję: 1 porcja zakwasu do 2 porcji bulionu. Łagodniejszy żurek otrzymasz zwiększając ilość bulionu.