Tych obierek nie wyrzucam. W kilka chwil robię danie jak z gwiazdkowej restauracji
Obierki po ziemniakach wcale nie muszą iść do kosza na śmieci. Właściwie to jest naprawdę sporo sposobów na ich wykorzystanie, a mój ulubiony to ten, który zaczerpnąłem od popularnej polskiej kucharki. Lepiej to przeczytaj – przyszli konsumenci będą ci za to wdzięczni!
08.10.2024 14:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obierając ziemniaki, za każdym razem jakbym słyszał słowa mojego dziadka. Z tego – mawiał, wskazując na najwidoczniej zbyt grube obierki – kiedyś byśmy jeszcze drugi obiad zrobili. Dzisiaj wiem już, że te słowa nie były wcale złośliwością, lecz nauką. Ciekawe, co by powiedział dziadek, gdyby wiedział, że teraz z obierek z ziemniaków naprawdę przygotowuję kolejną potrawę? I to wcale nie byle jaką, lecz pyszną zupę, której autorką jest sama Ewa Wachowicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obierki z ziemniaków dla pięknych włosów
Zanim pokażę ci recepturę na pyszną zupę z obierek z ziemniaków, podpowiem ci, co jeszcze można zrobić z tym pozornym spożywczym odpadem. Pomysłów jest naprawdę sporo. Poza tym, że ten bogaty w błonnik i witaminy produkt można przerobić na chipsy, doskonale sprawdzi się on również jako… odżywka do włosów. Wystarczy dokładnie oczyścić obierki, zagotować w wodzie, a następnie ostudzony płyn wetrzeć w głowę. Taki zabieg sprawi, że włosy staną się bardziej błyszczące i lekko ciemniejsze, dlatego poleca się to stosować osobom, które chcą przyciemnić siwiznę.
Zobacz także
Zupa z obierek z ziemniaków według Ewy Wachowicz
Składniki:
- obierki z 6 dużych ziemniaków,
- 1 cebula,
- 2 marchewki,
- 1 kawałek selera,
- 1 ząbek czosnku,
- oliwa z oliwek,
- sól,
- pieprz,
- kilka listków laurowych,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- odrobina majeranku,
- 1 gałązka lubczyku.
Sposób przygotowania:
- Obierki z ziemniaków dokładnie umyj, a następnie osusz i wyłóż je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę.
- Dopraw je solą i pieprzem, skrop oliwą z oliwek i piecz przez 30 minut w 200°C.
- Cebulę obierz i pokrój w mniejsze kawałki. To samo zrób z marchewką i selerem.
- Przełóż warzywa do garnka, dodaj ząbek czosnku, natkę, liście laurowe, ziele angielskie i majeranek. Zalej wodą i gotuj przez godzinę.
- Po tym czasie dodaj obierki z ziemniaków i lubczyk i trzymaj na ogniu jeszcze przez 20 minut. Na koniec przecedź i gotowe.
Tak przygotowaną zupę Ewa Wachowicz poleca podawać na przykład z knedlami z wątróbki.