Tyle dokładnie powinno się gotować kiszoną kapustę. Będzie delikatna i miękka
Kapusta kiszona jest jednym z najważniejszych składników świątecznych potraw. Przygotowujemy ją z grzybami, wykorzystujemy jako farsz do pierogów i krokietów. Jednak zawsze pierwszy krok to jej ugotowanie. Jak to zrobić, by była miękka, aromatyczna i zachwycała smakiem?
Kapusta to jedna z naszych ulubionych kiszonek. Często przygotowujemy z niej surówki, ale przed świętami jej ranga wzrasta. Wymieniamy się informacjami, gdzie kupić najlepszą kiszoną kapustę. Od niej przecież zależy smak wielu świątecznych dań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie popsuj smaku kiszonej kapusty
Nawet kiedy kupisz najlepszą kapustę kiszoną, możesz popsuć jej smak. Wszystko przez nieumiejętne gotowanie. Trzeba to zrobić tak, by kapusta była miękka, ale nie rozgotowana, a przede wszystkim zachowała swój intensywny aromat. Gotowanie tej kiszonki wymaga zaledwie 20 minut, a dłuższe gotowanie pozbawi ją charakteru i smaku. Warto o tym pamiętać, bo często przytrzymujemy ją we wrzątku zbyt długo.
Dodaj kilka przypraw
Kapusta kiszona jest gotowa do spożycia i po prostu nie wymaga długiego gotowania. Dla złagodzenia kwaśnego smaku można ją przepłukać pod bieżącą wodą. Jeśli masz wyjątkowo kwaśną kapustę i uważasz, że jej smak jest zbyt intensywny, możesz też dołożyć do niej poszatkowanej świeżej kapusty. Wtedy jej smak się zrównoważy. Idealne przyprawy do kapusty to liść laurowy, ziele angielskie, owoce jałowca i czarny pieprz, bo dodają głębi smaku i poprawiają aromat. Tak ugotowana kapusta jest doskonała bazą dla wielu wigilijnych potraw.
Jednym z najprostszych dań na wigilijnym stole jest kapusta z grzybami. Świetnie komponuje się z resztą świątecznych potraw, ale również ma sporo zalet dla zdrowia. Kapusta dostarcza witamin i minerałów, które wspierają dobre funkcjonowanie. Zawiera też błonnik wspomagający trawienie.