PoradyNie popełnij tego błędu podczas dodawania warzyw do rosołu. Przez niego straci cały smak

Nie popełnij tego błędu podczas dodawania warzyw do rosołu. Przez niego straci cały smak

Warzywa do rosołu - Pyszności; Foto Canva.com
Warzywa do rosołu - Pyszności; Foto Canva.com
01.11.2022 09:26

Nie ma to jak pyszny niedzielny rosół. Aromatyczny, rozgrzewający, z odpowiednią kompozycją warzyw. I to właśnie warzywa do rosołu, obok mięsa i przypraw, nadają naszej zupie odpowiedniego smaku. Istotna jest tu kolejność ich dodawania. Kiedy najlepiej to robić?

Idealny rosół? Dodaj warzywa do rosołu w odpowiednim momencie!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że rosół stanowi ulubioną zupę wielu Polaków. Przygotowujemy ją nie tylko na niedzielny obiad, ale zawsze wtedy, gdy najdzie nas to ochota. Okazuje się, że smak idealnego rosołu jest uzależniony od wielu czynników. Istotną rolę odgrywają tu przede wszystkim świeże i aromatyczne warzywa. Błędem jest kupowanie gotowych pęczków w sklepach, ale równie ważna jest sama kolejność dodawania włoszczyzny do zupy. Zbyt wczesne dodanie warzyw do zupy, może spowodować, że w naszym rosole po prostu się rozgotują.

Rosół - Pyszności; Foto: Canva.com
Rosół - Pyszności; Foto: Canva.com

Kiedy w związku z tym jest ten najlepszy moment? Warzywa do rosołu, odpowiednio oczyszczone i pokrojone, najlepiej jest dodać po wstępnym gotowaniu mięsa, czyli po około 30-60 minutach. Zupę, po wrzuceniu włoszczyzny, należy jeszcze gotować przez około 2 godziny, na maleńkim ogniu. Dzięki tej metodzie nasz rosół będzie klarowny, esencjonalny i smaczny. A same warzywa, chrupiące oraz pełne smaku i odpowiedniego aromatu.

Nie tylko warzywa - co jeszcze decyduje o smaku zupy?

Okazuje się, że gotowanie rosołu wydaje się być prostą sprawą. Jednak nie do końca tak jest. Często popełniane błędy, mogą spowodować, że nasza zupa wyjdzie bez smaku i bez wyrazu. Oprócz tego, kiedy należy wrzucić warzywa do rosołu, warto również pamiętać o innych ważnych zasadach. Przede wszystkim nie gotuj zupy na dużym ogniu i w zbyt wysokiej temperaturze - zupa musi się gotować długo i na wolnym ogniu, jeśli ma odpowiednio smakować.

Włoszczyzna- Pyszności
Włoszczyzna- Pyszności

Pamiętaj, by mięso wkładać do zimnej, a nie gotującej się wody. Musi być ono odpowiednio tłuste, aby oczka, czyli podstawowy element rosołu, pojawiły się na nim. Nie płucz go pod bieżącą wodą i nie rozmrażaj na kuchennym blacie - lepiej jest zostawić je na noc w lodówce. Błędem jest również kupowanie gotowego zestawu włoszczyzny, czy używanie niskiej jakości składników. Niewskazane jest również wyławianie szumowin, które naszej zupie nadają odpowiedniego aromatu. Pamiętaj, by rosół po ugotowaniu odpowiednio schłodzić i nie odgrzewać go wielokrotnie!

Zima za pasem. Zobacz na naszym kanale YouTube przepisy na rozgrzewające zupy:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także