PoradyW listopadzie koniecznie tak przytnij maliny. Gałązki będą uginać się od owoców

W listopadzie koniecznie tak przytnij maliny. Gałązki będą uginać się od owoców

Całkiem niedawno skończył się sezon na maliny. Coraz popularniejsze są ich odmiany, które owocują dwa razy. Dlatego też możemy cieszyć się smakiem owoców nawet późną jesienią. Podpowiadamy, jak przycinać maliny powtarzające owocowanie.

Przycinanie malin w listopadzie
Przycinanie malin w listopadzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.11.2024 11:54

W przydomowych ogrodach uprawiamy różne odmiany malin. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane maliny jesienne, które owocują dwa razy. To ich wielka zaleta, w końcu owoców jest dwa razy więcej. Zbieramy je latem, a potem jesienią. Maliny są jeszcze w październiku, utrzymują się aż do pierwszych mrozów. Dzieje się tak dlatego, że zawiązują one owoce zarówno na pędach dwuletnich, jak i jednorocznych, które wyrosły w bieżącym sezonie. Najpopularniejsze odmiany takich malin to: Pokusa, Poemat, Erika, Poranna Rosa, Polonez, Delniwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podcinać maliny w listopadzie?

Kiedy przycinać maliny powtarzające owocowanie? Właśnie teraz, czyli późną jesienią, w listopadzie. Kiedy zbiory się zakończą i po silniejszych przymrozkach liście zaczną opadać z krzewów, należy zabrać się do pracy.

Maliny jesienne mogą powtórzyć owocowanie tylko wtedy, gdy zostawimy na krzewie tegoroczne pędy. Trzeba się jednak zastanowić, czy warto to robić. Najbardziej obfite i satysfakcjonujące jest owocowanie malin jesiennych na tegorocznych pędach, dwuletnie przyrosty dają natomiast dużo mniejsze plony. Choć podczas cięcia możemy ograniczyć się tylko do usunięcia najstarszych gałązek, najkorzystniej jest pozbyć się wszystkich łodyg. W ten sposób w kolejnym roku pojawi się więcej młodych pędów, które są najbardziej plenne, więc zbiory mogą być nawet dwukrotnie większe.

Czy ścinać wszystkie gałązki malin na zimę?

Pozostaje podjąć decyzję, czy lepiej zrezygnować z podwójnego owocowania i cieszyć się wyjątkowo udanymi zbiorami, czy mieć mniejsze plony dwa razy w sezonie. Można więc skrócić wszystkie pędy na wysokości ok. 20 cm nad ziemią, a gdy liczymy na powtórne owocowanie, zetnijmy w ten sposób tylko dwuletnie pędy, a zostawmy jednoroczne. Po zabiegu krzewy dobrze jest wyściółkować, aby przygotować je do zimy. Dobrą ściółką pod maliny będzie kompost, trociny, kora, szyszki lub przekompostowane liście.

Zobacz także