W Polsce nieznana, na Bałkanach największy przysmak. Zachwycił się nawet Robert Makłowicz
W Polsce lubimy mylić to warzywo z innym, choć pod wieloma względami podobnym. Natomiast na Bałkanach to ceniony dodatek do ryb i owoców morza. A mowa o blitwie. Z dodatkiem blitwy można zrobić gołąbki, "udawane" szparagi, a także lekki i smaczny obiad z nutą czosnku, oliwą i ziemniakami. Przepisem podzielił się Robert Makłowicz.
13.05.2024 08:02
Blitwa (blitva) bywa nazywana burakiem szpinakowym czy mangoldem. Z pewnością jednak roślina ta najszerzej rozpoznawalna jest pod nazwą boćwina (nie mylić z botwiną). Blitwa popularna jest w państwach basenu Morza Śródziemnego. Tam dawniej zwykło się podawać ją do wszystkiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest blitwa? Jak stosować blitwę w kuchni?
Czym różni się boćwina (blitwa) od botwiny? Botwina jest młodą odmianą buraka ćwikłowego, natomiast boćwina to burak liściowy i uprawia się ją wyłącznie ze względu na liście. W przeciwieństwie do buraka ćwikłowego gatunek ten nie produkuje jadalnego korzenia. Blitwa pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, ma charakterystyczne pomarszczone liście i na intensywnie czerwone łodygi. Młode liście boćwiny mogą służyć jak liście botwiny - do sałatek, zup chłodnik, jednak to te starsze ceni się w kuchni najbardziej. Wtedy zyskują wiele innych zastosowań.
Grubsze, pomarszczone liście blitwy można przygotować jak szpinak- najlepiej smakują po obróbce na przykład blanszowaniu. W liście boćwiny zawija się również gołąbki. Natomiast ogonki warzywa warto ugotować i podać z sosem holenderskim lub serowym - wtedy wdzięcznie zastąpią nam szparagi.
Blitwa z ziemniakami po dalmatyńsku. Przepis Roberta Makłowicza
Blitwa to szalenie popularny dodatek w kuchni chorwackiej, zwłaszcza w Dalmacji, gdzie obecnie ląduje ona obok ryb i owoców morza, a dawniej serwowano ją niemalże do wszystkiego. Robert Makłowicz w swojej książce "Dalmacja. Książka kucharska" poleca, by podać boćwinę z jajkiem sadzonym lub ziemniakami z czosnkiem i oliwą.
Składniki:
- 250 ml wody,
- 300 g ziemniaków,
- 1 kg blitwy,
- 4 łyżki oliwy,
- 2 ząbki czosnku,
- pieprz, sól.
Przygotowanie:
- Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.
- W garnku zgotuj wodę i dorzuć pokrojone ziemniaki. Dodaj soli i gotuj całość ok. 20 minut.
- Blitwę oczyść i pokrój na nieco mniejsze części i dodaj do garnka z ziemniakami. Gotuj kolejne 5–8 min. Następnie odlej wodę.
- Pod koniec dodaj drobno posiekany czosnek, wlej oliwę, podgrzej i dopraw solą i pieprzem do smaku.