W sezonie jemy na kilogramy, bo jest tania i łatwo dostępna. Mało kto wie, jak wpływa na organizm
W przypadku tego warzywa narzekać można jedynie na klęskę urodzaju, chociaż pomysłów na wykorzystanie jest cała masa. W sklepach dostępna jest przez cały rok i nie straszy tak swoją ceną, jak inne warzywa poza sezonem. Zdecydowanie warto sięgać po nią nie tylko wtedy, gdy sąsiadka podzieli się nadwyżką z ogródka.
30.09.2024 11:19
Cukinię można nazwać warzywnym kameleonem, bo jest tak uniwersalna, że w kuchni sprawdzi się na wielu płaszczyznach. Jedni dodają ją do makaronów, sosów i leczo, inni pieką z nią ciasto, wrzucają do owsianki lub nawet urozmaicają farsz do cynamonek. W sezonie jemy ją na okrągło, poza ścisłym sezonem również kusi w sklepach. Patrząc na to, jakie ma w sobie wartości odżywcze, zdecydowanie warto zapraszać ją częściej do swojej kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść cukinię?
Jet sprzymierzeńcem wszystkich osób dbających o zdrowie. Ma w sobie mało kalorii i sporo błonnika, który wspiera i reguluje pracę jelit. To bardzo ważne, bo nie od dziś naukowcy głośno mówią, że to właśnie w jelitach jest nasza odporność. Cukinia jest doskonałym źródłem witamin A, K, C oraz witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Zawiera także potas, magnez i żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W cukinii znaleźć można również naturalnie występującą luteinę. Chroni ona oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zmniejsza ryzyko chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Witamina K, której jest w cukinii pod dostatkiem, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia krzepliwość krwi, co jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.
Jedz cukinię na zdrowie
Witaminy z grupy B zawarte w cukinii odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, poprawiając koncentrację i redukując stres. 100 g świeżej cukinii dostarcza tylko 17 kcal, więc to znakomity składnik diety redukcyjnej. "Cukinia to prawdziwy sprzymierzeniec w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Zawarte w niej antyoksydanty, takie jak karotenoidy, witamina C i witamina A, neutralizują szkodliwe wolne rodniki, które uszkadzają komórki i przyczyniają się do rozwoju m.in. nowotworów, chorób serca oraz przyspieszonego starzenia się organizmu. Regularne spożywanie cukinii może więc znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia tych poważnych schorzeń.
Cukinia to niezwykle wszechstronne warzywo, które można przyrządzić na wiele sposobów. Świetnie smakuje zarówno na surowo, w sałatkach, jak i gotowana, pieczona czy grillowana. Można ją dodać do zup, zapiekanek, a nawet do ciast. Kwiaty cukinii są również jadalne i stanowią doskonały dodatek do dań obiadowych. Zdecydowanie warto zaprosić ją do kuchni na dłużej niż tylko na lato.