Wcale nie z marchewką. Tak przygotowuje się prawdziwą rybę po grecku
Obecnie popularny jest pogląd, że polska "ryba po grecku" jest grecka tylko z nazwy. Tymczasem okazuje się, że można znaleźć punkty wspólne pomiędzy naszą potrawą wigilijną a oryginalnym greckim daniem. Chodzi o psari plaki, czyli rybę zapiekaną w pomidorach.
Przy wigilijnym stole często pojawiają się rozmowy o pochodzeniu tradycyjnych potraw. Jedną z takich kulinarnych ciekawostek jest geneza przepisu na rybę po grecku. W tym roku spróbuj przygotować potrawę zgodnie z oryginalną grecką recepturą. Zobaczysz, że poruszy emocje całej rodziny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Psari plaki, czyli prawdziwa ryba po grecku
Psari plaki to dosłownie "ryba z blachy". W Grecji jest pieczona w piecu, najczęściej z pomidorami i oliwą. Do tego dodawane są zioła, takie jak bazylia czy oregano, trochę świeżego czosnku, ewentualnie papryka. W kuchni śródziemnomorskiej raczej nie stosuje się dużej ilości soli i pieprzu, aby nie przytłumić subtelnych aromatów warzyw i ziół.
Skąd pomysł na rybę po grecku w Polsce?
Dawid Piątkowski w artykule dla serwisu bydgoszcz.eska.pl zwraca uwagę na powiązania z ideologią PRL. W tych czasach jedyną rybą, którą można było dostać przed świętami, był karp. To gatunek hodowlany, który nie wszystkim odpowiada ze względu na charakterystyczny zapach.
— I tu na tapecie pojawia się ryba po grecku. Polskie gospodynie zauważyły, że potrawka z dostępnych na sklepowych półkach warzyw: marchwi, poru, selera i cebuli ma tak wyrazisty smak, że przejmuje kontrolę i dominuje w każdej potrawie. Nie dość, że mieszanka zamaskowała mulasty posmak karpia, dodatkowo sprawiała, że ryba z patelni nie była sucha — tłumaczy Piątkowski.
Ewolucja przepisu na rybę po grecku
Obecnie rybę po grecku przygotowuje się głównie z dorsza. Chociaż wiele osób sięga po mieszankę mrożonych warzyw pociętych w paseczki, coraz częściej danie przygotowywane jest ze świeżych marchewek, selera, pietruszki i pomidorów.
Przepis na psari plaki
Aby przygotować rybę z pomidorami po grecku, potrzebujesz:
- 1 kg filetów z dorsza,
- 5 g oregano,
- sól,
- 1 kg pomidorów lub passaty pomidorowej,
- 500 g czerwonej cebuli,
- 4 ząbki czosnku,
- 50 ml oliwy z oliwek,
- 1 czerwona papryka,
- pęczek pietruszki,
- 2 liście laurowe,
- szczypta soli.
Przygotowanie
- Najpierw przygotowujesz warzywa – obierasz cebulę, czosnek i kroisz je w cienkie plasterki. Drobno siekasz natkę pietruszki. Paprykę myjesz, wycinasz z niej gniazda nasienne i kroisz w paski.
- Na patelni rozgrzewasz oliwę, smażysz na niej czosnek, cebulę i paprykę. Następnie dodajesz pomidory. Jeśli używasz świeżych, musisz je wcześniej sparzyć i obrać ze skórek.
- Dodajesz liście laurowe, sól i natkę pietruszki. Całość podgrzewasz na wolnym ogniu przez co najmniej 10 minut, aby odparować część wody. W tym czasie smaki mają okazję się połączyć.
- Rybę myjesz, osuszasz ręcznikiem kuchennym, nacierasz solą i posypujesz oregano.
- Nagrzewasz piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Sos z pomidorów przekładasz do naczynia żaroodpornego, a na nim układasz kawałki ryby. Całość polewasz oliwą z oliwek. Wstawiasz do rozgrzanego piekarnika na 30 minut.
Jak podawać psari plaki?
Psari plaki najlepiej smakuje na ciepło w towarzystwie świeżej bagietki. Wtedy miękkim pieczywem możesz zgarniać resztki sosu, który jest tak dobry, że żal go zostawiać na talerzu. Rybę z pomidorami możesz serwować również na zimno, w formie przystawki.