PoradyWiele osób myje mięso przed gotowaniem. Eksperci ostrzegają, do czego to może doprowadzić

Wiele osób myje mięso przed gotowaniem. Eksperci ostrzegają, do czego to może doprowadzić

Mycie mięsa to kontrowersyjny temat. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu każdy jego rodzaj należy dokładnie umyć w zlewie do tego przeznaczonym. Po czym trzeba go wyszorować i zdezynfekować. W warunkach domowych raczej nikt nie posiada oddzielnej umywalki do mycia mięsa. Dlatego dr Jacek Postupolski – toksykolog z Narodowego Instytutu Państwowego Zakładu Higieny radzi, by tego nie robić.

Mycie mięsa przed dalszą obróbką
Mycie mięsa przed dalszą obróbką
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | airdone

30.11.2024 17:33

Podczas płukania surowego mięsa nad zlewem, bakterie razem z wodą mogą zostać przeniesione na inne elementy wyposażenia kuchni, takie jak blat czy naczynia znajdujące się obok. W domu trudno jest zadbać o sterylne warunki, dlatego lepiej jest nie myć mięsa. Zgodnie z procedurą zostało ono już umyte przez producenta. Nie musisz obawiać się bakterii, bo one zginą przy obróbce w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na co należy zwrócić uwagę przy obróbce surowego mięsa?

W wywiadzie dla Polskiego Radia dr Jacek Postupolski podaje szczegółowe instrukcje:

— W warunkach domowych zaleca się osuszyć mięso delikatnie przy pomocy ręczników jednorazowych, które później wyrzucimy. Nie jest zalecane mycie, np. kurczaka czy innego mięsa, bo może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się z chlapiącą wodą niepożądanych drobnoustrojów.

Ekspert zwraca uwagę na sposób przechowywania mięsa w lodówce. Ważne jest to, aby "produkty nieprzetworzone nie miały kontaktu z tymi gotowymi do spożycia". Przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych bakterii chronią nas podstawowe zasady higieny.

— Mycie rąk przed posiłkiem, po przygotowaniu posiłku, po wyjściu z toalety, po przyjściu do domu – przypomina Jacek Postupolski.

Przed myciem mięsa ostrzega Katarzyna Bosacka

W materiale na TikToku dziennikarka i propagatorka zdrowej żywności Katarzyna Bosacka wymienia zagrożenia, takie jak zakażenie bakteriami Salmonelli, Listerii czy Campylobacter. Przestrzega zwłaszcza przed myciem mięsa drobiowego – może to przynieść więcej strat niż korzyści. Osobom, które chcą oczyścić mięso, poleca sięgnięcie po ręcznik papierowy, który można bezpiecznie wyrzucić do kosza.

Technolożka żywienia dr Karolina Kowalczyk nie rezygnuje z mycia mięsa

Popularna na Instagramie dr Karolina Kowalczyk do tych zaleceń podchodzi z dystansem. Zaznacza, że nie wyobraża sobie ugotowania rosołu z nieumytego kurczaka. W końcu nie ma pewności, czy mięso przed zakupem było przechowywane w higienicznych warunkach. Jednak zaznacza, że do płukania mięsa wykorzystuje szklaną miskę, którą potem dokładnie myje i wyparza. Po oczyszczeniu mięsa dezynfekuje zlew, a także wstawia do zmywarki nóż i deskę, które miały kontakt z surowym mięsem.

mięso z kurczakadania mięsnesurowe mięso
Wybrane dla Ciebie