Wiele osób omija szerokim łukiem. Możesz jeść zamiast ziemniaków
Jest podobny zupełnie do niczego i z tego też powodu wiele osób woli ominąć go w sklepie. Niektórzy uważają go za nowomodny w polskiej kuchni produkt i wrzucają do worka o nazwie "wydziwianie". Warto jednak wiedzieć, że niegdyś, zanim inne warzywa rozgościły się u nas na dobre, jedzono właśnie topinambur. Dzisiaj wiadomo, że te różnokształtne bulwy wykazują szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. regulują pracę układu trawiennego, pomagają przy zaparciach oraz obniżają poziomu cukru we krwi.
02.09.2024 | aktual.: 02.09.2024 08:58
Ojczyzną topinamburu (słonecznika bulwiastego) jest Ameryka Północna. Bulwy te wywędrowały do Polski w XVIII wieku, rozgaszczając się w menu na dość krótko, bo wkrótce wyparło je, całkiem skutecznie, inne warzywo. Skutecznie na tyle, że dzisiaj mało kto wie, czym jest topinambur i że był obecny w naszej kuchni już setki lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziemniaki przecież nie były z nami od zawsze. Zanim zajęto się ich uprawą na całego, to tym wszechstronnym warzywem do zadań specjalnych była m.in. rzepa. Zresztą sposoby wykorzystania rzepy były wzorcem dla późniejszego użycia ziemniaka.
– Kolejną ofiarą ziemniaka był pasternak, roślina podobna do pietruszki, ale o większym korzeniu i bardziej delikatnym, słodkawym smaku. Podobnie z menu Polaków znikały kucmerka, skorzonera czy pochodzący z Ameryki topinambur, początkowo zdecydowanie bardziej popularny – wylicza prof. Jarosław Dumanowski w rozmowie z portalem Pyszności.pl.
Topinmabur - czy jest zdrowy?
Tak, i to nawet bardzo, a szczególną uwagę powinny zwrócić na niego diabetycy. Topinambur jest źródłem inuliny (stanowi pokaźne 17 proc. bulwy), czyli naturalnego cukru z grupy fruktanów. Inulina działa jak naturalny prebiotyk, a więc pomaga odbudować florę bakteryjną jelit, również po kuracji antybiotykami. Co istotne, inulina normalizuje glikemię w przebiegu cukrzycy typu 2 i zmniejsza insulinooporność.
To jednak nie koniec służących zdrowiu właściwości topinamburu. Bulwy te są warte uwagi również ze względu na to, że wspomagają pracę układu pokarmowego i przemianę materii, pomogą podczas zaparć oraz eliminują bakterie odpowiedzialne za biegunkę. Warto wiedzieć, że topinambur ułatwia przyswajanie wapnia, magnezu i żelaza.
Topinambur wykazuje działanie obniżające cholesterol LDL, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, reguluje ciśnienie tętnicze, a także sprawdza się w przypadku osób na diecie odchudzającej. Topinambur zawiera dużo błonnika, który zapewnia uczucie sytości i reguluje procesy metaboliczne.
Jak jeść topinambur?
Topinambur znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, można m.in. zastąpić nim ziemniaki. Wystarczy ugotować bulwy na parze albo we wrzątku, a przed warto zanurzyć je na chwilę w zimnej wodzie z sokiem cytrynowym, aby nie ściemniały. Obróbka cieplna powinna być krótka, gdyż warzywo łatwo rozgotować.
Z bulw topinamburu można przygotować domowe frytki, krojąc warzywo na paski i smażąc na złoty kolor w głębokim tłuszczu z dodatkiem kilku ząbków czosnku. Można też zrobić chipsy, krojąc topinambur na cienkie plasterki, lub placki na wzór placków ziemniaczanych. Duszone na maśle bulwy są smacznym dodatkiem do potraw z mięsa i ryb.
Topinambur można również jeść na surowo. Jego smak jest słodki, nieco orzechowy, podobny do karczocha i orzechów brazylijskich.