Wiesz, co dzieje się z organizmem, gdy jesz za dużo słodyczy? Takie mogą być objawy
Słodycze są dla wielu osób elementem diety i źródłem przyjemności. Jednakże, jak wszyscy wiemy, nadmierna konsumpcja cukru może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Zobacz, czym może objawiać się nadmiar słodkości w diecie.
13.05.2024 | aktual.: 13.05.2024 10:06
Na wstępie warto podkreślić, że cukry są ważnym źródłem energii. Niemniej spożywanie w nadmiarze mogą spowodować spustoszenie w orgazmie, poczynając od przyrostu masy ciała i wzrostu ciśnienia, skończywszy na problemach z pamięcią czy koncentracją. Zobacz, czy organizm wysyła ci sygnały, świadczące o nadmiernej ilości spożywanego cukru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jesz za dużo słodyczy? Takie sygnały wysyła organizm
Ze względu na to, że słodkie potrawy nie wypełniają żołądka, organizm szybko odczuwa głód, a więc zwiększa się podaż kalorii (by ten głód zaspokoić), a to doprowadza do przyrostu masy ciała. Ze względu na to, że organizm szybko spala dostarczany cukier, chęć na słodycze rośnie, a to zaś może prowadzić do kompulsywnego podjadania. Nadmiar cukru w diecie może również prowadzić do problemów ze snem, rozdrażnienia i złego nastroju, a także zmęczenia i odczuwania niskiej energii. Organizm szybko przetwarza cukier, dostarcza energii, której poziom równie szybko spada, powodując zmęczenie i rozdrażnienie.
Jeśli nieustannie towarzyszy ci ochota na słodkie, a sam smak słodyczy nie jest dla ciebie wystarczająco słodki, to również są to objawy nadmiaru cukru w diecie. Apetyt może być powodowany uzależnieniem od dobrego samopoczucia - cukier bowiem powoduje wzrost "hormonu szczęścia". Objawem nadmiaru cukru w diecie może być też wysokie ciśnienie krwi, a także problemy trawienne (zwłaszcza kiedy słodycze zastępują w diecie warzywa czy pełnoziarniste produkty).
Nadmiar cukru wpływa też na zdrowie naszej skóry - może nasilać problemy z trądzikiem, a nawet przyspieszać pojawienie się zmarszczek. Zauważalne mogą być też problemy z jasnością umysłu, skupieniem i koncentracją oraz pamięcią. Nie sposób nie wspomnieć o problemach z uzębieniem czy chorobach dziąseł, spowodowanych przez bakterie, które lubią żywić się cukrami prostymi.
Nadmiar cukru w diecie. Jakie mogą być skutki?
Cukier wpływa na układ nagrody w mózgu. Ten układ odpowiada za uczucia przyjemności i motywacji, a jego aktywacja może prowadzić do uzależnień. Badania przeprowadzone przez naukowców z duńskiego Aarhus University wykazały, że jedzenie słodyczy aktywuje układ nagrody w mózgu w podobny sposób, jak to ma miejsce podczas przyjmowania substancji uzależniających, takich jak alkohol czy narkotyki.
Cukier może również wpływać na funkcjonowanie mózgu na poziomie komórkowym. Jednym z mechanizmów, które opisują ten wpływ, jest proces zwanym glikacją. Glikacja polega na tym, że cukier łączy się z białkami w organizmie, co prowadzi do powstawania zaawansowanych produktów glikacji (AGE). AGE są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ powodują uszkodzenia w komórkach i tkankach.
Pondto naukowcy od dawna badają związek między nadmiarem sacharozy w diecie a pamięcią. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Georgia we współpracy z grupą badawczą University of Southern California wykazały, że codzienne spożywanie napojów słodzonych w okresie dojrzewania wpływa na pracę mózgu i może prowadzić do problemów z zapamiętywaniem w wieku dorosłym.