PrzepisPrzekąskiWłosi je kochają, a Polacy łapią się za głowę. Sezonowy przysmak

Włosi je kochają, a Polacy łapią się za głowę. Sezonowy przysmak

Kwiaty cukinii są już na straganach.
Kwiaty cukinii są już na straganach.
Źródło zdjęć: © WP | WP

11.05.2024 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W kuchni włoskiej niezwykle ważne są sezonowe smaki. Jednym z nich są kwiaty cukinii. My podchodzimy do nich wciąż z nieśmiałością. Kwiaty w polskiej kuchni to rzadki składnik. Jednak warto się odważyć i spróbować. Mają delikatny smak z miodową nutą.

O tym, że kwiaty cukinii coraz częściej goszczą na polskich stołach, może świadczyć choćby ten podpis przy cenie. Można je kupić w Gospodarstwie Ludwika Majlerta, które słynie z doskonałych warzyw. Zwłaszcza w weekendy przybywają tam tłumy warszawiaków. Dlaczego uprzedza się, że są to kwiaty męskie i jakie ma to znaczenie?

Są w mniejszości

Sezon na kwiaty cukinii jest dość krótki trwa od maja do końca lata. Właśnie w tym czasie kwiaty pojawiają się na straganach. Ta roślina wytwarza ich dwa rodzaje – żeńskie i męskie. Na pierwszy rzut oka, niczym się nie różnią. Są żółte i piękne. Jednak gdy zależy nam na ich rozróżnieniu, wcale nie jest to trudne. Kwiatów żeńskich jest zawsze mniej. Mają długą zależnię, która wygląda jak miniaturowa cukinia. Po zapyleniu będzie ona zmienia swoje rozmiary. I to dość szybko! Cukinie rosną w imponującym tempie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Owoców nie będzie

Z kolei kwiaty męskie są nieco większe i po prostu nie mają zalążni, więc owoców z nich nie będzie. Jednak ich rola jest bardzo ważna, bo wabią zapylacze, które jednak więcej czasu poświęcają kwiatom żeńskim. W smaku kwiaty nie różnią się niczym, to decyzja hodowcy, czy zerwie te żeńskie i nie będzie miał cukinii. Pewnie w gospodarstwie Majlerta po prostu uprzedzają, że za chwilę będzie można przyjeżdżać po cukinie, bo zrywają męskie kwiaty.

Smak ten sam

Jeśli mamy już kwiaty cukinii w kuchni, nie ma żadnego znaczenia jakiego są rodzaju. Smakują tak samo. Znaczenie ma zaś to, by szybko je przygotować, bo są niezwykle nietrwałe. Są tak delikatne, że zaleca się jedynie ostrożne oczyszczenie, np. za pomocą pędzelka. Jeśli chcemy je umyć, można tylko na chwilkę zanurzyć je w wodzie. Z kwiatów męskich należy odciąć długie łodyżki, najwygodniej nożyczkami. Ze środka trzeba usunąć pręciki. W tym celu wystarczy kwiaty przechylić, a same pręciki wyciąć lub wykręcić palcami. Tak przygotowane kwiaty rozkładamy na ręczniku papierowym, aby trochę wyschły.

Faszerowana kwiaty cukinii są przepyszne.
Faszerowana kwiaty cukinii są przepyszne. © Adobe Stock

Doskonałe faszerowane

Kopalnią przepisów na kwiaty cukinii jest, wspomina już, kuchnia włoska. Najprościej po prostu nie robić z nimi nic, czyli dołożyć do sałatki. Można je jeść na surowo. Dobrze komponują się z rukolą, sałatami, pomidorami, serami. Jednak znawcy kuchni uważają, że po podsmażeniu jeszcze zyskują. Dlatego można je krótko podsmażyć na oliwie i w takiej formie dołożyć do sałatki czy pasty.

Jednak największą popularnością cieszą się przepisy na kwiaty faszerowane. Są delikatne, ale świetnie trzymają farsz. Taką ich formę zaproponował ostatnio w studiu Dzień Dobry TVN Bartek Kieżun, autor książki "Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni". Farsz przygotował oczywiście z serów. Wszyscy w studiu się zajadali. Jednak nie jest to jedyny pomysł, bo kwiaty można faszerować ryżem z ziołami, krewetkami, grzybami, innymi serami.

Kwiaty cukinii faszerowane jak w Neapolu

Składniki:

  • 12 kwiatów cukinii,
  • 150 g mąki tortowej,
  • 3 g drożdży,
  • łyżeczka cukru,
  • sól,
  • 220 ml wody,
  • 100 g mozzarelli di bufala,
  • 250 g ricotty,
  • pieprz,
  • skórka starta z połowy cytryny,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Suche składniki ciasta wsyp do miski i wymieszaj. Wlej letnią wodę i ponownie wymieszaj. Ciastem powinno mieć konsystencji jogurtu, przykryj je i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę.
  2. Mozzarellę pokrój w niedużą kostkę. Połącz ją z ricottą i wymieszaj. Dopraw masę mocno pieprzem i nieco solą. Dodaj stratą skórkę z cytryny i znów wymieszaj. Odstawiamy w zimne miejsce.
  3. Rozchylaj delikatnie płatki kwiatów cukinii i wkładaj do środka czubatą łyżeczkę farszu.
  4. Jeżeli kwiat pęknie, nie ma co się martwić, ciasto je "sklei".
  5. Po nafaszerowaniu wszystkich kwiatów, rozgrzej olej. Przygotowane wcześniej ciasto przemieszaj rózgą. Zanurzaj w nim kwiaty z obu stron.
  6. Kwiaty smażymy na złoto, a potem osuszaj na papierowym ręczniku.
  7. Przed podaniem możesz usmażone kwiaty delikatnie posolić. Trzeba zjadać je od razu. Mają wtedy chrupiącą skórkę i delikatne kremowe wnętrze.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
kwiaty cukiniiwłoska kuchniakwiaty