Wojskowa grochówka smakuje obłędnie. Sekretem są dwa składniki, których gospodynie nie dodają
Czy jest ktoś, komu w kwestii prawidłowego przygotowania grochówki można zaufać bardziej niż... podpułkownikowi Wojska Polskiego? Ten przepis to rarytas, dlatego naciesz nim oczy. I żołądek też, bo wojskowa grochówka ppłk. Krzysztofa Przepiórki jest po prostu doskonała!
13.09.2023 | aktual.: 20.03.2024 13:14
"Za mundurem panny sznurem" — mówi stare porzekadło. Cóż, jeśli to oznacza regularne dostawanie takiej potrawy, to my się na to piszemy. Grochówka wojskowa tylko brzmi groźnie. W istocie jest to prawdopodobnie najsmaczniejsza wersja tej zupy, jakiej kiedykolwiek próbowaliśmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na wojskową grochówkę pokazał w jednym z odcinków "Dorota, Karol i Goście" podpułkownik Krzysztof Przepiórka, były oficer jednostek specjalnych i dowódca oddziału bojowego GROM-u. Jak sam przyznał, taka grochówka to "królowa wśród wojskowych zup", a za jej doskonałym smakiem stoją dwa specjalne składniki. Poza kiełbasą dodaje się do niej... sporo schabu i boczku. Co na to polskie gospodynie i dietetycy? Cóż, kalorie nie odgrywają tu ważnej roli. Chodzi przecież o siłę i przetrwanie, a nie o odchudzanie!
Wojskowa grochówka według podpułkownika
Składniki:
- 1 kg kiełbasy,
- 500 g schabu w plastrach,
- 700 g grochu łuskanego,
- 500 g ziemniaków,
- 500 g boczku wędzonego,
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka majeranku,
- 4 liście laurowe,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Na kilka godzin przed rozpoczęciem gotowania namocz groch. W przypadku grochu łuskanego nie jest to tak ważne, jak z całymi ziarnami, ale nie zaszkodzi, a znacznie poprawi smak zupy.
- Przygotuj duży garnek. W końcu porcja ma być "jak dla wojska", prawda? Wlej do niego 3 litry wody i zagotuj z namoczonym grochem i listkami laurowymi.
- Boczek pokrój, podsmaż i dodaj do zupy. To samo zrób z cebulą. Wywar uzupełnij jeszcze pociętymi w kostkę plastrami schabu, przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, majerankiem, solą i pieprzem. Gotuj przez kwadrans.
- Obierz, umyj i pokrój ziemniaki. Dodaj je do bulionu. Całość trzymaj na ogniu przez kolejną godzinę. Na koniec dodaj kiełbasy w całości i poczekaj, aż zupa się zagotuje.
- Podawaj w iście wojskowy sposób — z pajdą chleba i kawałkiem kiełbasy. Smacznego!