Wprowadziłam w kuchni proste zasady. Nowy rachunek za prąd pozytywnie mnie zaskoczył
Kiedy rachunki za prąd rosną, naturalnie poszukujemy sposobów na to, aby były jak najbardziej przyjazne dla naszego domowego budżetu. Prawdziwym potworem pożerającym prąd w kuchni jest lodówka. Kilka prostych zmian pozwoli jednak ograniczyć nieco jej apetyt i obniżyć rachunki za energię.
21.02.2024 12:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lodówki z kuchni nie sposób się pozbyć ani odłączyć od zasilania - musi ona działać nieprzerwanie przez cały czas. Są jednak inne, proste sposoby, które pozwolą zaoszczędzić energię elektryczną i tym samym sprawić, że rachunki staną się chociaż trochę przyjaźniejsze dla oka i portfela. Pozornie małe kroki łączą się w większą całość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobre urządzenie to podstawa
Niejednokrotnie to właśnie lodówka odpowiada za 20-30 proc. miesięcznego zużycia prądu. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki model wybraliśmy, jaką ma pojemność, ile ma drzwi. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup energooszczędnego sprzętu, jednak nie oznacza to wyrzucania od razu na śmieci wciąż sprawnego urządzenia.
Są jednak proste sposoby na to, aby zmniejszyć zużycie energii bez względu na to, czy korzystamy z nowego, czy starego sprzętu. Wprowadzenie tych nawyków jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem dla każdego.
Odpowiednie przechowywanie to podstawa
Przed włożeniem do lodówki resztek obiadu czy innych potraw, które dopiero co skończyły się gotować, pamiętaj o dokładnym wystudzeniem. Kiedy włożymy do lodówki ciepłe jedzenie, zacznie ona pobierać więcej energii, aby ostudzić potrawy i utrzymać odpowiednią temperaturę w lodówce. Pozwól potrawom ostygnąć do temperatury pokojowej. Możesz również wystawić je na balkon, jeśli na zewnątrz jest chłodno.
Przechowuj produkty w szczelnych pojemnikach. Ograniczy to parowanie produktów i wilgoć. Lodówka gorzej radzi sobie ze schładzaniem wilgotnego powietrza, co powoduje wzrost zużycia energii. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca między produktami, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować.
Co za mało, to niezdrowo
Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 4 do 6 st. Celsjusza. Chociaż pokrętło czasem kusi, aby zmniejszyć temperaturę, to jest to naprawdę zbędne i sprawi jedynie, że podkręcimy nasze rachunki.
Unikaj długiego otwierania drzwi lodówki. Im dłużej drzwi są otwarte, tym więcej zimnego powietrza ucieka. Wyjmij produkt i zamknij lodówkę - nie bez powodu nasze mamy ganiły nas za zbyt długie gapienie się w otwartą lodówkę. Lodówka, która pracuje prawidłowo i zużywa mniej energii, jest cichsza i niezawodna.
Pamiętaj, że nawet małe zmiany mogą mieć duże znaczenie. Dbając o lodówkę, dbasz o swój komfort, oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko.