Wrzucam do słoika, zalewam wodą i odstawiam. Łatwy przepis na domowy zakwas na żurek
Wykonanie zakwasu wbrew pozorom jest prostym zadaniem. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu kuchennego ani rzadko spotykanych składników. Wystarczy odrobina determinacji, systematyczność i znajomość kilku podstawowych zasad, aby przygotować doskonały żurek, idealny do podania podczas wielkanocnych spotkań rodzinnych.
20.03.2024 | aktual.: 20.03.2024 11:14
Zakwas to po prostu mieszanka wody i mąki, które w odpowiednich proporcjach prowadzą do procesów fermentacyjnych, wywołanych przez bakterie i drożdże obecne w ziarnach zbóż. W wyniku tych reakcji powstają kwasy, głównie mlekowy i octowy, które nadają rozczynowi kwaśnego zapachu i smaku. Zakwas jest kluczowym składnikiem żurku, a więc to od zakwasu właśnie zależy to, jak finalnie będzie smakować zupa. Zobacz wiec, jak przygotować dobrą bazę pod wielkanocny specjał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić prosty zakwas na żurek?
Zakwas najlepiej zrobić w naczyniu szklanym lub porcelanowym, choć niektóre tradycyjne metody polecają również użycie kamiennego lub glinianego pojemnika. Zakwas mieszamy za pomocą drewnianej łyżki, a idealna temperatura dla mieszaniny to 25–30 st. C i miejsce bez przeciągów. Co istotne, zakwas musi mieć dostęp do powietrza, co oznacza, że nie zamykamy go szczelnie, a jedynie lekko przykrywamy.
Do przygotowania zakwasu używamy wody przegotowanej, źródlanej lub przefiltrowanej o temperaturze od 38 do 40 st. C, ale nigdy wyższej. Nie dodajemy też zbyt dużej ilości soli do zakwasu, ponieważ sól hamuje rozwój dzikich drożdży. Gotową mieszaninę można przechowywać w lodówce do około 2 tygodni. Jak rozpoznać, że zakwas jest już gotowy? Zwykle wystarczy 5-7 dni, jednak jeśli nie jesteś pewien, zwróć uwagę na kilka szczegółów: gotowy zakwas ma konsystencję gęstej śmietany, jego zapach jest kwaśny, a na powierzchni powinny być widoczne pęcherzyki powietrza.
Łatwy przepis na domowy zakwas na żurek
Składniki:
- 250 g mąki żytniej typ 720 (lub 2000),
- 1 l letniej przegotowanej wody,
- szczypta soli, 4 ziarenka pieprzu,
- 4 ząbki czosnku.
Przygotowanie:
- Ząbki czosnku obierz i rozgnieć, a następnie przełóż do dużego słoika.
- Dodaj pieprz i sól, letnią wodę i mąkę.
- Wymieszaj całość drewnianą czystą, najlepiej wyparzoną łyżką.
- Słoik przykryj zakrętką, ale nie zakręcaj jej mocno. Odstaw słoik na kilka dni. Pamiętaj, by codziennie zamieszać zakwas czystą drewnianą łyżką.
- Po 3-4 dniach zakwas już ładnie pachnie, a po 7-8 dniach jest gotowy do użycia.