Wspiera jelita i ułatwia zasypianie. Przynieś z parku i zaparz jak herbatę
Magnolie to jedne z najpiękniej kwitnących drzew i krzewów. W Europie skupiliśmy się na ich podziwianiu, ale w medycynie chińskiej są wykorzystywane od ponad dwóch tysięcy lat. Chińczycy zaliczają je do niezwykle cennych roślin leczniczych. Czy w pobliżu twojego domu rośnie magnolia lekarska?
17.04.2024 13:06
Magnolia lekarska ma niezwykle bogaty skład chemiczny. Zawiera mnóstwo substancji aktywnych. Dowiedziono, że otrzymane z magnolii lekarskiej ekstrakty mają wpływ na centralny układ nerwowy i mogą być wykorzystywane jako środek przeciwlękowy, uspokajający i ułatwiający zasypianie. Dużo się też mówi o zbawiennym wpływie na jelita. Radzi sobie nawet z bakterią Helicobacter pylori, która odpowiedzialna jest za choroby wrzodowe. Skuteczność ekstraktów z magnolii potwierdza wiele przeprowadzonych w ostatnich latach badań farmakologicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piękna i wszechmocna
Magnolia ma naprawdę szerokie spektrum działania. Wykorzystywane są jej kwiaty oraz kora, która zawiera aż 250 składników aktywnych. W aptekach dostępne są suplementy bazujące na jej ekstraktach. Z jej właściwości możesz też skorzystać we własnej kuchni. Najprostszy sposób to herbatka z magnolii, która jest smaczna i relaksująca. Właśnie teraz jest najlepszy czas na zbiory tych kwiatów. Idealne są młode kwiaty, które jeszcze nie do końca się otworzyły z drzew rosnących z dala od miejskich dróg. Kwiaty wysusz w ciepłym, przewiewnym miejscu lub w piekarniku nastawionym na 50 stopni C z uchylonymi drzwiczkami przez 30-60 minut, sprawdzaj co jakiś czas stan wysuszenia.
Jak przygotować herbatkę z magnolii?
Składniki:
- 1 łyżka kwiatów magnolii,
- 250 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Kwiaty zalej szklanką wrzącej wody.
- Odstaw na 10 minut pod przykryciem.
- Pij po pół szklanki kilka razy dziennie.
Cudowna dekoracja
Kwiaty magnolii mają wyrazisty, lekko cytrusowy smak i można wykorzystywać je w kuchni na jeszcze kilka sposobów. Świetnie sprawdzą się jako składnik sałatek. Weź je także pod uwagę przy dekoracji wiosennych ciast czy deserów. Można je także smażyć w cieście naleśnikowym.