Zakwas z buraków nie spleśnieje. Wystarczy trzymać się prostych zasad
Zakwas z buraków jest nie tylko pożądanym składnikiem na barszcz wigilijny. To naturalny probiotyk, który warto pić codziennie. Zawiera witaminy z grupy B, antyoksydanty, wspiera pracę jelit, zwalcza wolne rodniki i dba o odporność organizmu. Do tego ma wiele innych zalet. Jednak nic z tego, gdy na powierzchni zakwasu pojawia się nieprzyjemna pleśń.
Spleśniały zakwas nie nadaje się do spożycia. Nawet, jeśli dzień wcześniej nie było jeszcze nic widać. Zamiast usuwać nieczystości, warto pomyśleć o tym problemie już na etapie przygotowywania buraków. Wystarczy sięgnąć po jedną tanią rzecz z apteki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Betlejem Poznańskie to najdłuższy jarmark świąteczny w Polsce
Zakwas z buraka – bogactwo witamin i zdrowych bakterii, ale czy dla każdego?
Chociaż zakwasy i kiszonki zawierają wiele wartościowych składników odżywczych, na zakwas z buraka powinny uważać osoby skarżące się na problemy z kamieniami nerkowymi. Szczawiany zawarte w burakach mogą sprzyjać ich powstawaniu i odkładaniu się w narządach wewnętrznych.
Jak przygotować zakwas z buraków?
Do przygotowania barszczu wigilijnego w zupełności wystarczy ci zakwas przygotowany z 2 litrów wody. Do tego potrzebujesz następujących składników:
- 1 kg buraków,
- 5 liści laurowych,
- 5 ząbków czosnku,
- 10 ziaren pieprzu,
- 10 ziaren ziela angielskiego
- i 2 łyżki soli.
Przygotowanie
- Obierasz buraki, myjesz je i kroisz na mniejsze kawałki – mogą być to nawet takie grubsze plasterki. Wrzucasz je do słoika, dodajesz przyprawy i zalewasz solanką, czyli przegotowaną i ostudzoną słoną wodą.
- Słoik przykrywasz czystą ściereczką lub zakręcasz lekko zakrętką, aby tworzące się podczas fermentacji gazy mogły znaleźć ujście.
- Następnie, odstawiasz go w ciemne i chłodne miejsce, na przykład do spiżarni, ale może to być też dolna półka w zamkniętej szafce – z dala od grzejnika i kuchenki.
Co zrobić, aby zakwas nie spleśniał?
Jeśli chcesz mieć pewność, sięgnij po zwykłą gazę z apteki. Potnij ją na kwadraty o długości boku ok. 15 cm. Zrób z nich kilka woreczków, do których zapakujesz buraki z przyprawami. Następnie, obwiązujesz każdy woreczek czystą bawełnianą nitką. Takie pakunki umieszczasz w słoiku i zalewasz solanką.
Dzięki temu, lekkie przyprawy nie będą mogły wydostać się razem z pęcherzykami powietrza na powierzchnię zakwasu. A jeśli wszystko jest całkowicie zanurzone w solance, nie ma możliwości, aby powstała pleśń. Po 7 dniach możesz przelać zakwas do butelek. Zakręcone, przechowuj w lodówce przez maksymalnie 3 tygodnie.