Zamień kawę na inny napój. Mózg wskoczy na wyższe obroty, zmęczenie minie
Nie tylko kawa wykazuje działanie pobudzające. Poznaj inne naturalne sposoby na dodanie sobie energii. Te napoje są łatwo dostępne i nie kosztują kroci.
16.02.2024 14:49
Napoje energetyczne nigdy nie są dobrym rozwiązaniem, natomiast kawa, a konkretniej zawarta w niej kofeina, nie służy każdemu. Co zatem pić z rana, by dodać sobie energii? Poniżej podpowiadamy, po jakie naturalne napoje sięgać, by zabić zmęczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne energetyki. Co pić zamiast kawy?
Po pierwsze - zielona herbata. Tak, choćby nie wiem jak wzbraniać się przed tą informacją, zielona herbata nie dość, że doda energii, to utrzyma ją dłużej, bez gwałtownych skoków energetycznych, które może zafundować kawa (zwłaszcza osobom wrażliwym na działanie kofeiny). Zielona herbata działa nieco inaczej niż kawa - jej pobudzające działanie może być równie skuteczne, ale bardziej subtelne i dłużej utrzymujące się.
Warta uwagi jest również matcha - charakteryzują ją wysoka zawartość aminokwasu o nazwie L-teanina. Ta w połączeniu z kofeiną, zawartą również w matchy, wpływa pozytywnie na pracę umysłu, skupienie uwagi i nastrój. Dzięki temu po wypiciu filiżanki herbaty matchy czujemy przypływ energii, ożywienie umysłu, ale również uspokojenie nerwów.
Kolejnym napojem, który może skutecznie zastąpić napój energetyczny oraz kawę, jest yerba mate. Za jej stymulujące działanie odpowiada przede wszystkim kofeina. Co prawda w yerba mate jest mniej kofeiny niż w kawie, mimo to jednak pobudza lepiej i na dłużej. Natomiast jeśli brakuje ci mocno gazowanego napoju o intensywnym smaku, który mógłby imitować napój energetyczny, sięgnij po kombuchę.
Czym zastąpić energetyki?
Izotonik domowej roboty to kolejny zdrowszy zamiennik napojów energetycznych. Ich głównym składnikiem jest woda, węglowodany, podnoszące wydajność organizmu, oraz makroelementy utracone na skutek wysiłku. Dzięki dawce minerałów, witamin i cukrów izotonik zapewnia dostawy energii. Co ważne, tego typu napoje warto spożywać zawsze podczas prowadzenia przedłużonego wysiłku oraz w sytuacjach, gdy obawiamy się odwodnienia.
Pobudzające właściwości aronii znali już mieszkańcy starożytnej Grecji, którzy spożywali cierpkie owoce podczas długich podróży lub wyczerpujących czynności fizycznych. Co więcej, zawarta w jagodach aronii rutyna i antocyjany korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, wzmacniając ich strukturę, regulując przepuszczalność i pomagając w obniżeniu ciśnienia tętniczego.