Zapiekanka zbójnicka w rodzinne porcji. Pełnia smaku to zasługa 1 dodatku pod serkiem
Chłodne dni wymagają odpowiedniego jadłospisu. Jednocześnie dobrze, żeby były to dania sycące i nie zabierające nam dużo czasu. Zapiekanki z piekarnika to najlepsza odpowiedź na takie zachcianki. Szczególnie, kiedy robi się je w klimacie prosto z Podhala, czyli z oscypkiem i obowiązkowym, owocowym akcentem.
26.10.2024 11:50
Mowa oczywiście o żurawinie, czyli dodatku, który idzie w parze z górskimi serkami. Zanim przyjdzie sezon na świeżą żurawinę, do zapiekanki najlepiej użyć przetworów z dobrym składem. W połączeniu z pozostałymi dodatkami będzie smakować doskonale. Warto też sprawdzić etykietę - lub u sprzedawcy poprosić o informację - oscypków. Całe danie w formie zapiekanki to naprawdę sycący obiad albo pomysł na ciepłą kolację.
Jak kupić dobre oscypki?
Oscypek to twardy, wędzony ser owczy, produkowany w pasterstwie na Podhalu. Tradycyjnie jest wyrabiany jedynie od maja do października, kiedy owce dają mleko. Autentyczny oscypek musi zawierać minimum 60 proc. mleka owczego i być produkowany według tradycyjnej receptury, co potwierdza specjalny certyfikat. Taki ser w połączeniu z innym rodzajem sera np. żółty gouda, na pozostałych składnikach, po zapieczeniu, stworzy kuszącą, serową kołderkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka zbójnicka - przepis
Nieco stereotypowo, ale główne składniki "po zbójnicku" to oscypek i żurawina, które zapieczone łącza się w charakterystyczny smak znany z Podhala. Wybierając gotowe produkty, sprawdź koniecznie ich skład.
Składniki:
- 4 duże ziemniaki,
- 250 ml śmietanki 30 proc.,
- 250 g sera gouda w kostce lub wiórkach,
- 1 laska kiełbasy wiejskiej,
- 150 g żurawiny niskosłodzonej,
- 200 g oscypka twardego wędzonego,
- sól i pieprz do smaku,
- masło do natłuszczenia formy.
Przygotowanie:
- Ziemniaki podgotować i pokroić na nie za grube plastry. Kiełbasę pokrój w plasterki lub kostkę.
- Ser i oscypka zetrzyj na tarce.
- Naczynie wysmaruj masłem, ułóż warstwę ziemniaków z kiełbasą, posyp częścią serów, a następnie powtórz czynność. Doprawiaj na bieżąco solą i pieprzem (najlepiej z młynków).
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
- Zalej całość śmietanką, dodaj na wierzch żurawinę i na koniec ostatnią porcję (największą) oscypka i sera gouda. Przykryj folią aluminiową lub pokrywką do naczynia żaroodpornego.
- Wstaw do piekarnika i piecz ok. 45-50 minut. Na 10-15 minut przed końcem zdejmij folię lub pokrywkę.
- Podawaj na gorąco, możesz dodać jeszcze więcej żurawiny.