Zaskocz gości i w tłusty czwartek przygotuj pączki z wytrawnym farszem. Będą cię błagać o przepis
Nie przepadasz za słodkimi smakami? A może już przejadły ci się pączki z konfiturą, oprószone cukrem pudrem albo ociekające lukrem? To nie powód, aby pościć w tłusty czwartek. Możesz bowiem wrócić do tradycji i świętować przy pączkach z wytrawnym farszem.
08.02.2024 06:00
Choć sama jestem ogromną miłośniczką słodkości, doskonale wiem, że nie każdy ma do nich słabość. Jest wiele osób, które wręcz unikają tego typu przysmaków. A, że w tłusty czwartek w każdym menu królują pączki, faworki i oponki, postanowiłam znaleźć złoty środek, aby wszyscy byli zadowoleni. To jednak nie będzie nowatorskie odkrycie, lecz swoisty powrót do tradycji.
Pierwsze pączki wyrabiano już w starożytności i były przyrządzane na słono. Przypominały pszenne pieczywo nadziane tłustym mięsem, często dodatkowo okraszane skwarkami. Początkowo w Polsce te wypieki również nie były słodyczami, lecz wytrawnymi zakąskami do alkoholu.
Ja postawiłam na jeszcze inną wersję pączków. Mianowicie nadziewanych farszem kapuściano-pieczarkowym. Zapewniam, że smakują wybornie!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieczone pączki z wytrawnym farszem — przepis
Składniki:
Ciasto:
- 550 g mąki pszennej,
- 20 g świeżych drożdży,
- 3 żółtka,
- 1 jajko,
- 40 g cukru,
- 40 g masła,
- 1 szkl. mleka
- 1 szczypta soli.
Farsz:
- 5 łyżek oleju roślinnego,
- 300 g pieczarek,
- 1 cebula,
- 400 g kiszonej kapusty,
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego,
- 1 liść laurowy,
- 1,5 łyżeczki suszonego czosnku,
- 1,5 łyżeczki słodkiej papryki,
- 2 łyżeczki soli,
- ½ szkl. wody.
Dodatki:
- 30 g roztopionego masła do posmarowania pączków przed pieczeniem.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania ciasta na pączki. W tym celu najpierw robię rozczyn z roztartych drożdży z 1 łyżeczką cukru, 2 łyżkami mąki i 1/2 szklanki mleka. Następnie odstawiam go w ciepłe miejsce na 10 minut.
W międzyczasie do miski robota kuchennego przesypuję cukier, żółtka oraz jajko.
Uruchamiam sprzęt i zaczynam łączyć składniki. Powinna powstać jasna, puszysta i jednolita masa.
Krok 2. Do miski z masą dodaję przesianą mąkę, wcześniej przygotowany rozczyn, pozostałe mleko oraz szczyptę soli.
Przy pomocy robota zaczynam wyrabiać ciasto. W międzyczasie do miski trafia też masło w miękkiej formie.
Krok 3. Gotowe ciasto przekładam do miski, po czym przykrywam je czystą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2 godziny.
Krok 4. W międzyczasie przygotowuję farsz. Aby go zrobić, na rozgrzanej i natłuszczonej patelni smażę obraną i podzieloną na mniejsze kawałki cebulę. Po chwili wrzucam też obrane i drobno posiekane pieczarki. Wszystko podsmażam przez kilka minut.
Krok 5. Następnie na patelnię wrzucam odciśniętą kiszoną kapustę, wodę oraz przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, sól oraz pieprz. Całość duszę pod przykryciem przez 15 minut, po czym doprawiam dodatkowo słodką papryką i czosnkiem granulowanym.
Krok 6. Wyrośnięte ciasto przekładam na stolnicę i rozwałkowuję, a następnie wykrawam małe kółka. Na każde z nich nakładam farsz i formuję pączki. Tak przygotowane odstawiam do ponownego wyrośnięcia pod przykryciem. Tym razem na 15 minut.
Krok 7. Wyrośnięte pączki przekładam do formy do pieczenia wyłożonej papierem. Na koniec smaruję je roztopionym masłem i wkładam do rozgrzanego piekarnika na 15 minut. Urządzenie w tym czasie ma pracować w temp. 180 stopni Celsjusza.
Krok 8. I to wszystko, smacznego!