Zdrowsze od zwykłych pieczarek. Mało kto zwraca na nie uwagę w warzywniaku
Brązowe pieczarki - cóż możemy o nich powiedzieć? Mają wielu fanów, którzy uwielbiają ich smak, ale też i mnóstwo niewidzących nic nadzwyczajnego w tym produkcie antyfanów. Nie ważne jednak, po której stronie barykady jesteśmy, musimy wiedzieć, że są uniwersalnym produktem, a do tego świetnym źródłem witaminy D.
13.09.2023 07:46
Nie ulega wątpliwości, że brązowe pieczarki są pełne pozytywnych składników odżywczych, chociaż wielu z nas wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Oprócz tego świetnie nadają się do obróbki termicznej. Możemy je smażyć, piec lub gotować. Mało tego, są niskokaloryczne, więc warto często po nie sięgać. Od białych pieczarek różnią się smakiem i zawartością witamin. Obydwa rodzaje powinny trafić do naszego menu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brązowe pieczarki i ich składniki odżywcze
Lista witamin i minerałów jest długa. Może i większość składu stanowi woda, ale pieczarki zawierają także witaminy C, D, E oraz witaminy z grupy B (w tym zbawienną dla włosów i wzroku ryboflawinę). Do tego znajdziemy tam również cynk, mangan, miedź, sód, wapń, magnez, żelazo, fosfor i selen. W grzybach jest także błonnik, który wspiera układ pokarmowy. Kolejnym plusem jest fakt, że 100 g pieczarek zawiera tylko 21 kcal.
Obecna w brązowych pieczarkach witamina D wspiera wchłanianie wapnia i fosforu, przez co przyczynia się do poprawy stanu kości i zębów. Witaminy z grupy B wpływają na pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację. Ponadto ryboflawina (witamina B2) łagodzi stres. Błonnik również pełni bardzo ważne role — przede wszystkim zapobiega zaparciom i dba o prawidłowy poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.
Co przygotować z brązowych pieczarek?
Musisz wiedzieć, że musisz obierać brązowych pieczarek. Wystarczy, że umyjesz je pod bieżącą wodą i pokroisz. Możesz przygotować z nich najróżniejsze dania. Oto kilka pomysłów, jakie możesz wykorzystać: