Zrób pirożki na maślance. Składniki za grosze, a naje się cała rodzina
Nie masz pomysłu na obiad? Przygotuj pirożki, które przypominają dobrze znane nam pierogi. To pyszne, syte i bardzo tanie danie. Potrzebne składniki najprawdopodobniej masz już w domu.
29.01.2024 14:34
Pierogi, gyoza, ravioli i chinkali to... pierogi. Przygotowuje się je w nieco inny sposób niż te, które serwuje się w Polsce, jednak każde z tych dań zachwyca swoim smakiem. Mało mówi się o pirożkach, jakie serwują nasi wschodni sąsiedzi. To pyszne, pożywne i bardzo tanie danie, które przygotujesz w kilka chwil. Potrzebne składniki najprawdopodobniej masz już w domu. Wyjaśniamy, jak je przygotować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pirożki, czyli pierogi inaczej
Mieszkańcy wschodniej części Europy specjalizują się w daniach mącznych. Nikt nie robi ich tak często jak my. Mąkę łączy się z wodą, a niekiedy także z jajkiem, mlekiem czy maślanką i przygotowuje się z nich ciasto na pierogi, knedle bądź kluski. To tanie i bardzo proste dania, które bazują na ogólnodostępnych składnikach. Wymyślono je jeszcze w czasach, w których mięso i warzywa były prawdziwym luksusem.
Jednym z takich dań są pirożki. Mogłoby się wydawać, że to odmiana dobrze znanych nam pierogów, jednak to danie przypomina raczej podlaskie proziaki niż klasyczne pierogi. Mąkę łączy się z maślanką i sodą oczyszczoną. Maślanka nadaje ciastu przyjemnej konsystencji, zaś soda oczyszczona spulchnia ciasto, przez co potrawa jest bardziej syta. Ciasto nadziewa się farszem, a następnie smaży na patelni. To pomysł na smaczny i szybki obiad.
Zobacz także
Pirożki — przepis
Składniki:
- 2,5 szklanki mąki pszennej,
- szklanka maślanki,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- łyżeczka soli,
- 5 ziemniaków,
- pęczek koperku,
- 1 cebula,
- olej lub oliwa,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki umyj, obierz i pokrój na małe kawałki. Wrzuć je do garnka i gotuj aż do miękkości w osolonej wodzie.
- W międzyczasie zajmij się przygotowaniem ciasta. Do miski wsyp mąkę, łyżeczkę soli oraz sodę. Na końcu dodaj maślankę. Powinna stać poza lodówką na co najmniej dwie godziny przed gotowaniem. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i zagnieć z nich gładkie ciasto. Po ugnieceniu przykryj miskę ściereczką i zajmij się farszem.
- Ziemniaki przeciśnij przez praskę. Dodaj do nich posiekaną cebulę i koperek. Całość dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Ciasto podziel na małe kawałki i uformuj je w niewielkie, spłaszczone kule. Spłaszcz je wałkiem, a na środek nałóż farsz. Na końcu zlep je w niewielką łódeczkę i usmaż je na rozgrzanej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oleju.