Zrobisz najlepszy rosół na niedzielę. Tylko pamiętaj o ważnej zasadzie
Aromatyczny i głęboki w smaku, klarowny o pięknym złocistym kolorze - właśnie taki rosół przyrządzisz, stosując się jednej ważnej zasady.
02.03.2024 15:16
Podczas przygotowywania rosołu nie można dodawać składników w dowolnej kolejności. Istnieje pewna sekwencja, której należy przestrzegać, aby osiągnąć idealny smak. Dlaczego tak jest? Otóż każdy składnik rosołu potrzebuje określonego czasu, aby oddać cały swój smak zupie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ugotować idealny rosół?
W garnku jako pierwsze powinno znaleźć się mięso. Następnie należy zalać je wodą - i tutaj pojawia się pierwsza pułapka. Mięso do rosołu zawsze zalewaj zimną wodą. Pamiętaj też, że woda powinna w całości zakryć mięso w garnku, ale nie powinno być jej za dużo. Lekko ponad "wkład" wystarczy.
Garnek z mięsem postaw na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu pod przykryciem (pokrywkę należy zdjąć, kiedy rosół zagotuje się, po tym należy zmniejszyć ogień i gotować bez przykrycia). To również jest kolejny czynnik stanowiący o sukcesie - mięso, jak również warzywa uwalniają aromat podczas powolnego i równomiernego podgrzewania. Zatem kiedy mięso oddaje smak zupie, należy zająć się warzywami. Z włoszczyzny usuń zanieczyszczenia, a jeśli warzywa są zbyt duże, podziel je na mniejsze kawałki.
Kiedy dodać warzywa do rosołu?
Pamiętaj, aby nie dodawać warzyw na samym początku gotowania rosołu. Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, rozgotują się i stracą swój smak. Dlatego dodaj warzywa do garnka dopiero po usunięciu pierwszych szumowin (najlepiej po ok. godzinie gotowania wywaru). Zupę, po wrzuceniu włoszczyzny, należy jeszcze gotować przez około dwie godziny, na maleńkim ogniu. Dzięki tej metodzie nasz rosół będzie klarowny, esencjonalny i smaczny.
Kiedy już dodasz warzywa, nie zapomnij o innych ważnych składnikach. Na tym etapie gotowania do zupy możesz dodać przyprawy i inne dodatki (wedle uznania), np. ząbki czosnku, ziarnka ziela angielskiego, liście laurowe oraz ziarna pieprzu. Ważnym składnikiem rosołu jest sól, ale dodaj ją dopiero pod koniec gotowania. Podobnie postępuj z przypaloną cebulą - nie dodawaj jej od razu do garnka, a dopiero 10-15 minut przed końcem gotowania rosołu.