Delikatne ciasto i wyjątkowy farsz to przepis na udane pierogi wigilijne. Nie może ich zabraknąć w święta
Domowej roboty pierogi z pysznym farszem ziemniaczano-serowym to prawdziwe mistrzostwo. Są tak dobre i popularne, że nie sposób wyobrazić sobie bez nich nawet Wigilii. Dlatego też przychodzę ze sprawdzonym przepisem, który pozwoli ci przygotować je w perfekcyjnym wydaniu.
17.12.2023 | aktual.: 20.03.2024 11:16
Zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji, muszę podkreślić jedną rzecz. Nie znam ani jednej osoby, która potrafiłaby oprzeć się przepysznym pierogom ruskim. W końcu można znaleźć w nich same pyszności — genialne ciasto i idealnie skomponowany farsz. Taki duet to prawdziwa uczta dla podniebienia.
Tym bardziej nikogo nie powinien dziwić fakt, że to właśnie pierogi są stałym elementem wigilijnego menu. Wiele osób uważa jednak, że przygotowanie domowej wersji tego dania to prawdziwe wyzwanie, dlatego rezygnują już na samym starcie. A to bardzo duży błąd. Bo jak przekonasz się już za moment, wystarczy naprawdę niewiele, aby przygotować przepyszne pierogi domowej roboty. Twoi bliscy będą zachwyceni!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierogi z tego przepisu dosłownie rozpływają się w ustach. Takie są dobre!
Składniki:
Farsz:
- 1 kg ziemniaków,
- 400 g sera półtłustego,
- 1 cebula,
- 60 g masła,
- przyprawy: sól i pieprz do smaku.
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka oleju roślinnego,
- 260 ml ciepłej wody.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania domowej omasty. W tym celu na palniku łączę ze sobą drobno pokrojoną cebulę oraz masło.
W międzyczasie przygotowuję też farsz, łącząc ze sobą ugotowane ziemniaki, ser, cebulę, masło, pieprz oraz sól.
Krok 2. Następnie przechodzę do pracy nad ciastem. W tym celu bezpośrednio na stolnicę przesiewam mąkę.
Krok 3. Do osobnego pojemnika wlewam następnie ciepłą wodę i łączę ją z solą oraz olejem. Składniki dokładnie mieszam, po czym zaczynam łączyć z mąką, zagniatając produkty przy pomocy rąk.
Krok 4. Gotowe ciasto dzielę na mniejsze kawałki, po czym każdy taki element rozwałkowuję na cienki placek. Na koniec przy pomocy zwykłej szklanki zaczynam wycinać kółka na pierogi.
Krok 5. Na każdym kółku umieszczam następnie część farszu, po czym zaczynam tworzyć formę pieroga, łącząc końcówki i robiąc charakterystyczną falbankę.
Krok 6. Przygotowane w ten sposób pierogi gotuję następnie we wrzącej i osolonej wodzie. Na koniec wyjmuję je z garnka przy pomocy łyżki z cedzakiem.
Krok 7. Ugotowane pierogi serwuję z domową omastą. Smacznego!